Macron ve Scholz’dan mesaj: Ukrayna’nın yanındayız

Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ilk resmî ziyaretini Almanya’ya yaparak Alman-Fransız dostluğunu pekiştirdi. Macron ve Scholz, Rusya Devlet Başkanı Putin’e “Savaşı durdur” çağrılarını yinelerken, “Ukrayna’nın yanındayız” dediler.

Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelen Macron, bu ziyaretiyle Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi konumundaki bu iki dost ülke arasındaki ekonomik ve politik ilişkilerin geliştirilmesinden yana oldukları sinyali de verdi.

‘FRANSA, AVRUPA İÇİN KARAR VERDİ’

8 Aralık 2021 tarihinde Başbakan olarak göreve başladıktan sonra ilk resmi ziyaretini Paris’e yapan Scholz, görüşmeden sonra ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı seçimlerini ikinci kez kazanan Macron’u tebrik etti. Başbakan Scholz, “Fransa bu seçimlerde Avrupa için karar verdi. Avrupa’yı, Macron’u tercih etti.

Günümüzün meydan okumalarının üstesinden ancak birlikte hareket etmekle gelebiliriz. Biz bu yolda birlikte hareket etmeliyiz, edeceğiz de. Fransa ile Almanya arasındaki iş birliği Avrupa’nın birlikte şekillendirilmesi için önemlidir. Biz Fransa ile el ele vererek Avrupa Birliği’nin (AB) daha güçlü, daha güvenli hale getirmek istiyoruz” dedi.

‘YAPILMASI GEREKEN ÇOK ŞEY VAR’

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron da, Fransız-Alman dostluğunun önemini vurgularken, “Bu dostluk sayesinde önümüzdeki dönemlerde daha başarılı şeylere imza atacağız. Önümüzde yapılması gereken daha birçok şey var. Özellikle ekonomi, bilim, AB’de demokrasinin geliştirilmesi ve orta savunma alanlarında kararlı iş birliğine ihtiyaç var” diye konuştu.

‘SAVAŞI DURDURUN’

Macron ve Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “Uluslararası hukuka aykırı bir biçimde Ukrayna’ya sürdürdüğün savaşı durdur, silahları sustur” çağrılarını yinelediler. “Biz Avrupa ailesi olarak Ukrayna’nın yanındayız” derken, Rusya’ya karşı şu ana kadar olduğu gibi AB ile NATO’nun ortak hareket ederek kararlı bir yanıt vermeyi sürdürmesini de istediler. İki lider de, “Avrupa ve NATO, Putin’in hiç de beklemediği bir biçimde ortak bir tavır sergilediler. Bunu devam ettirmeliyiz” dediler.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz