Macron’un koruması Fransa’yı karıştırdı! İçişleri Bakanı ifade verecek, 3 polis ve koruma gözaltında

0
30
reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seyahatlerinin güvenlik organizasyonundan sorumlu olan özel kalem müdür yardımcısı Alexandre Benalla’nın 1 Mayıs gösterileri sırasında polis kaskı takmış vaziyette göstericileri darp etme skandalı Fransa’yı karıştırdı.

Fransa 2 gündür bir Cumhurbaşkanlığı çalışanına bağlı bir skandalla çalkalanıyor. Skandal, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seyahatlerinin güvenlik organizasyonundan sorumlu olan özel kalem müdür yardımcısı Alexandre Benalla adlı kişinin, Le Monde gazetesinin ortaya çıkardığı görüntülerde 1 Mayıs gösterileri sırasında polis kaskı takmış vaziyette biri kadın iki göstericiyi darp ederken görünmesiyle başladı.

Cumhurbaşkanlığından ilk etapta 1 Mayıs günü istirahatta olan Benalla’nın gösterilerde gözlemci olarak bulunma talebinde bulunduğu ancak darp olayı nedeniyle kendisine uyarı verilerek, hakkında on beş gün açığa alma ve maaşından kesinti yapma cezası verildiği açıklaması geldi.

Macron’un en yakınında yer alıyordu

On beş gün açığa alınan ve yetkileri düşürülen Benalla’nın 14 Temmuz etkinliklerinde, Fransa’nın önde gelen kadın siyasetçilerinden Simone Veil’in naaşının Pantheon’a taşınması ve son olarak dünya şampiyonu olan Fransa milli futbol takımının karşılanmasında görev alması, cezanın göstermelik olduğu şeklinde yorumlandı.

Adının çok sayıda şiddet olayına karıştığı öğrenilen Benalla’nın daha önce sosyalist bakanlardan Martine Aubry’nin koruması olduğu, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg’un makam şoförüyken sebep olduğu bir kazadan kaçmaya yeltenmesi nedeniyle işine son verildiği, sonrasında Fransa Özel Güvenlikçiler Federasyonu’nu kurduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Macron’un kendisiyle seçim kampanyasının başında tanıştığı ve özel koruma olarak daima yanında bulundurduğu Alexandre Benalla’ya çok güvendiği söyleniyor.

Benalla sonunda gözaltına alındı, Cumhurbaşkanlığı ise baskılar karşısında işine son verildiğini açıkladı. Ancak konu bir türlü gündemden düşmüyor. Şimdi de kendisine şoförlü araç ve lojman tahsis edilmiş olması tartışılıyor.

İçişleri Bakanı ifade vercek

Skandalda pazartesi günü ise İçişleri Bakanı ile Paris Emniyet Müdürü mecliste Adalet Komisyonu’nda ifade verecek. Koruma Benalla ile birlikte bugün de 3 polis gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here