Maliye bakanı duyurdu: Fransa’da temel gıda ürünleri zamlanacak

Reklam

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, üreticiler ve perakendeciler arasında anlaşma sağlandığını duyurdu. Buna göre, vatandaşlar gıda ürünlerine yüzde 2 yüzde 3 daha fazla ödeyecek.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire’e göre, Fransa’da üreticiler ve perakendeciler arasındaki yıllık müzakerelerin ardından tüketiciler gıda için yüzde 2-3 daha fazla ödeyecek.

Temel gıda ürünlerinin fiyatları artacak

Le Maire, France 5 TV’de yaptığı açıklamada makarna, kahve, şeker, yağ ve tahıl gibi gıdaları örnek göstererek fiyatların ortalama olarak daha yüksek olacağını ancak önümüzdeki günlerde ürünlerin yaklaşık dörtte birinin 31 Ocak’ta görüşmelerin sona ermesinden önceki seviyelerine kıyasla düşeceğini söyledi.

Onclick Popunder

Her yıl anlaşma yapılıyor

Fransa’da gıda fiyatları her yılın başında müzakere ediliyor. 2018 tarihli bir yasa, perakende şirketlerinin çiftçilerin zararına satış yapmamalarını sağlamak için üretim maliyetlerini dikkate almalarını gerektiriyor.

Çiftçiler ucuz ithalatı protesto ediyor

Bu yılki görüşmeler, çiftçilerin artan maliyetler, sıkı düzenlemeler ve ucuz ithalat nedeniyle yaptıkları protestoların ardından yaşanan gerginliğin ortasında gerçekleşti.

Bruno Le Maire, geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı açıklamada enflasyonun 2024 yılında yüzde 2,6 olmasını beklediğini söylemişti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz