Para için başkaları adına aşı olan adam yakalandı: Bir günde 10 doz aşı yaptırmış

Reklam

Kamusal alana girişte aşı zorunluluğu olan Yeni Zelanda’da, bir kişinin para için başkaları adına aşı yaptırdığı ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan adamın, bir günde 10 doz aşı yaptırdığı bile olmuş.

Yeni Zelanda’da Covid aşısı yaptırmayı reddedip ama aşısızlara getirilen kısıtlamalara da uymak istemeyen kişiler adına para karşılığında aşı olup sahte belge düzenleyen bir kişi yakalandı. Hakkında sağlık bakanlığı tarafından soruşturma açılan adamın bu süreçte tek bir gün içinde farklı yerlerde günde 10 doz aşı bile yaptırdığı ortaya çıktı.

Stuff gazetesinin haberine göre, ismi açıklanmayan adam para karşılığında ‘vekaleten aşı olmakla’ suçlanıyor. Adamın, restoran, bar, spor salonu gibi yerlerdeki aşı zorunluğunu aşu yaptırmadan aşmak isteyen kişilerin kayıtlarını aşı olmuş gibi göstermeleri için para aldığı belirtildi.

Onclick Popunder

https://twitter.com/BISouthAfrica/status/1469668472300965890

Habere göre adam ülkenin farklı yerlerindeki aşılama merkezlerinde başkaları adına aşı yaptırdı; tek bir günde 10 doz aşı yaptırdığı bile oldu.

Ülkede başka kişilerin de benzer şekillerde para alıp almadığı merak konusu olurken, Yeni Zelanda hükümetinin aşılama kampanyasından sorumlu Astrid Koornneef durumun endişe yarattığını ve ‘günlük tavsiye edilen dozun üzerinde aşı olan kişilerin en kısa sürede tıbbi yardım alması gerektiğini’ söyledi. Auckland Üniversitesi’nden Nikki Turner “Bu güvenli bir şey değil; aşıları yaptıran kişiyi riske atıyor’ derken, aşı uzmanı Helen Petousis-Harris de çok sayıda doz aşının zarar vermeyeceğini ama güçlü bağışıklık yanıtının aşırı halsizlik ve ağrıya yol açacağını belirtti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz