Parisli Büşranur pilot olmak için Konya’ya gitti

Reklam

Fransa’da doğup büyüyen gurbetçi genç, uluslararası havalimanı ve pilotaj eğitimi için pilot yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi’ni tercih etti

Çocukluk hayalleri olan pilotluk için yaşadıkları ülkeden Türkiye’ye gelen gençler, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi pilotaj bölümünde uçma hayalleri için eğitim görüyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te doğup büyüyen Büşranur Baştuğ, pilotluk hayallerini gerçekleştirmek için üniversitenin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü’nü tercih etti.

İzine giderken bindiği uçakta etkilendi

İkinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Büşranur Baştuğ, ailesi gurbetçi olduğu için her yıl Türkiye’ye uçak yolculuğu yaptığını, uçaklara ve pilotluğa ilgisinin bu şekilde başladığını söyledi.

Üniversiteye kadar Fransa’da eğitim aldığını belirten Baştuğ, liseden mezun olmasının ardından tıp fakültesini kazanmasına rağmen aynı yıl Konya’da pilotaj bölümün açıldığını öğrendikten sonra burayı tercih ettiğini anlattı.

Baştuğ, “Pilotluk çocukluk hayalimdi. Bu hayalimi gerçekleştirmek için ülkeme döndüm. Ailem de ‘Liseyi bitir, üniversiteyi de Türkiye’de oku’ diye çok destekledi. Havacılık Türkiye’de çok geliştiği, benim de çocukluktan gelen bir pilotluk hayalim olduğu için şimdi buradayım.” diye konuştu.

“Burada eğitim Fransa’ya göre biraz daha zor.” diyen Baştuğ, çok çalışarak bölümün zorluklarıyla başa çıkmaya çalıştığını kaydetti.

Baştuğ, Türkiye’de okumaktan ve bölümünden memnun olduğunu vurgulayarak, “Mühendislik ve havacılık dersleri görüyoruz. Biraz zorluklar olsa da altından kalkabiliyoruz. Her Türk genci gibi benim de hedefim Türk Hava Yolları. Sonrasında da ülkemi daha iyi temsil etmek için yabancı firmalarda çalışabilirim.” diye konuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz