Paris’te metro ve otobüslere kaçak binenler yandı

Reklam

Paris ve çevresinde metro ve otobüslere kaçak binenlere yönelik cezalar ağırlaştırıldı. Toplu taşıma araçlarına bir yıl içerisinde birkaç kez kaçak binenler, 6 ay hapis ve 75 bin Euro’ya kadar da para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

Başkent Paris’te bundan böyle toplu taşıma araçlarına kaçak binenler iki kez düşünecek. Mart ayında kabul edilen Ile de France Bölge Yönetimi, RATP ve SNCF’in bugün ortaklaşa duyurduğu yeni önlemlere göre artık kontrolcüler, biletsiz binen yolcuları polis gelene kadar tutma hakkına sahip olacak. Polis gelmeden ayrılan kişiler ise 2 ay hapis ve 7 bin 500 Euro para cezasına çarptırılabilecek.

Onclick Popunder

Diğer bir değişiklik ise kontrolcülere verilen yanlış isim ve adresle alakalı. Yürürlüğe giren yeni uygulamayla yanlış isim ve adres beyanında bulunan kaçak yolcu 2 ay hapis ve 3 bin 750 Euro para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Yılda 5 kez kaçak binene 6 ay hapis 7 bin 500 Euro ceza

Metro ve otobüslere kaçak binmeyi alışkanlık haline getirenleri de büyük cezalar bekliyor. 1 yıl içerisinde 5 kez toplu taşıma araçlarına kaçak binenlere 6 aya kadar hapis ve 7 bin 500 Euro’ya kadar da para cezası verilebilecek. Diğer bir önlem ise kontrolcülerin yerinin tespit edilmesine neden olan kişilere yönelik. Böyle bir durumda da söz konusu kişi 2 ay hapis ve 3 bin 750 Euro da para cezasıyla cezalandırılacak.

Kontrolcü sayısı iki katına çıkarıldı

Öte yandan Paris ve çevresinde kontrolcü sayısının da 2 katına çıkarılmasına karar verildi. Paris ve çevresinde geçtiğimiz yıl kaçak binan yolcuların oluşturduğu zararın 366 milyon Euro’yu bulduğu belirtildi. Sadece RATP’nin kaçak binen yolculardan 171 milyon Euro kaybettiği bunun da 23 vagon ve 475 otobüs ücretine eşdeğer olduğu aktarıldı.

Her 100 yolcundan 12’si kaçak biniyor

Paris’te RER ve metroyu kullanan her 100 yolcudan 12’sinin kaçak bindiği bu rakamın otobüslerde ise yüzde 9 olduğu aktarıldı. Brüksel, Londra ve New York’da kaçak yolcuların oranının ise sadece yüzde 1-2’de kaldığı belirtiliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz