Paris’te protestocular Fransa Merkez Bankası’nı yakmaya çalıştı

Reklam

Fransa’da güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un desteklediği güvenlik yasa tasarısı ve polis şiddeti protesto edildi.Ülkede güvenlik yasa tasarısına ve artan polis şiddetine tepkiler büyüyor.

Basın kuruluşları, sendikalar ve insan hakları derneklerinden oluşan “Genel Güvenlik Yasasına Hayır” Kolektifi’nin çağrısıyla Fransa genelinde 100’den fazla eylem yapıldı. Paris’teki Republique Meydanı’ndan toplanan yüzbinlerce eylemci, Nation Meydanı’na kadar yürüdü. Tasarı ve polis şiddeti karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’i hedef aldı ve “(Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron istifa” sloganları attı.

Macron’un son dönemde uygulamaları ile ülkeyi otoriter rejime sürüklediği iddia ediliyor. Cumartesi günü düzenlenen protestolar sadece Paris’le sınırlı kalmadı, Bordeaux, Lille, Montpellier, Nantes ve daha küçük şehirlerde de eylemler gerçekleşti.

YASANIN HEDEFİ ÖZGÜRLÜKLER

Fransız AFP haber ajansı, protestoları organize eden grubun “Bu yasa tasarısı basın özgürlüğünü, haber verme ve haber alma özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü engellemeyi hedefliyor” sözlerine yer verildi. Sendikalar ve geçen yıl aylarca sokaklarda eylemlerine devam eden Sarı Yelekliler de protestolara katıldı.

Paris’te sığınmacılara destek protestosu: Bırakın Uyusunlar

Fransa’nın başkenti Paris’te dün akşam sığınmacılar tarafından kurulan çadırların polis ve jandarma tarafından şiddet kullanılarak dağıtılmasının ardından sığınmacılara destek protestosu düzenlendi. Göstericiler, kamptan atılan sığınmacılara kalacak bir yer bulunana kadar onlarla birlikte olacaklarını ifade ederken, güvenlik güçlerinin sert müdahalesini kınadı. Göstericiler, sık sık hep bir ağızdan “Bırakın Uyusunlar” sloganı attılar. Polis, meydanda çıkabilecek olası olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri aldı.

MERKEZ BANKASI ATEŞE VERİLDİ

Gösteriler sırasında Fransa Merkez Bankası, bir grup gösterici tarafından ateşe verildi. Alevler binanın içine ulaşmazken, Merkez Bankası’nın hemen yanında bulunan bar, kafe ve bir gazete büfesi alevlere içerisinde kaldı. İtfaiye, çıkan yangına müdahale ederken, polis eylemcileri tazyikli su ve biber gazı ile dağıtmaya çalıştı.

500 BİN KİŞİ KATILDI

İçişleri Bakanlığının verilerine göre başkentteki gösteriye 46 bin kişi katıldı. Organizasyon komitesi ise katılımcı sayısını 500 bin olarak açıkladı. Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Paris’teki eylemde 9 kişi gözaltına alındı. Lyon’daki gösteride de polis protestoculara karşı biber gazı kullandı. Eylemde, birçok gösterici ve bir polis yaralandı.

Yenisafak

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz