Plaj kumunu hatıra olarak alan Fransız turistlere 6 yıl hapis şoku

Reklam

İtalya’nın plajlarıyla ünlü Sardinya Adası’ndan aldıkları 40 kilo ‘hatıra’ kumla yakalanan Fransız çift, 3 bin Euro para ve 6 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

İsimleri açıklanmayan çift, Chia plajından pet şişelere doldurdukları kumları hatıra olarak yanlarında götürmek istediklerini ve suç işlediklerini bilmediklerini söyledi.
Polis yetkilileri ise plajlarda farklı dillerde uyarılar yer aldığını belirtti.

Çiftin Porto Torres limanından Fransa’nın Toulon kentine giden bir arabalı vapura binmek üzereyken yakalandığı açıklandı.
2017’de çıkarılan bir yasayla plajlardaki kum, çakıl ve deniz kabukları kamu malı kapsamına alınmıştı. Yasada bu suç için 3 bin Euro para ve 1 ile 6 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.

Onclick Popunder

Sardinya halkı çok öfkeli

Bir polis yetkilisi CNN Televizyonu’na “Sardinya halkı, deniz kabukları ve kum çalan turistlere karşı çok öfkeli. Çünkü bu gelecek nesillerin malını çalmak demek. Ayrıca bu hırsızlık, hassas çevremizi riske atıyor” dedi.
Küçük miktarda da olsa plaj kumlarının ülkeden çıkarılmasına izin verilmiyor.

Facebook’ta bir grup polis memuru tarafından açılan “Soyulan ve yağmalanan Sardinya” adlı hesapta da kum hırsızlıklarıyla ilgili haberler paylaşılıyor. Sayfanın bir yöneticisi, “Son yirmi yıl içinde onlarca ton malzeme ele geçirdik. Bunları yaz sezonu sonunda götürüp yerlerine koyuyoruz” diye konuştu.

Hürriyet

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz