Polisten Türklere ‘düğün konvoyu’ uyarısı: Ağır fatura çıkabilir

0
42
reklam

Bremen Emniyeti, son zamanlarda artan düğün konvoylarına karşı Türkçe ve Almanca bildiri hazırladı. Polis, kurallara uyulmaması halinde düğün sahiplerine ve konvoya katılanlara ağır faturaların çıkabileceği uyarısında bulundu.

Almanya’da son dönemlerde Türkler, düğün konvoylarıyla gündemde. Ülkenin birçok kentinde konvoylar düzenleyen düğün sahipleri ve yakınları, sevinçlerini sokakta da sürdürüyor. Bu coşku kimi zaman trafikteki diğer sürücüleri ve yayaları tehlikeye atıyor. Ender de olsa zaman zaman konvoylardan havaya ateş de ediliyor.

Birçok kentte polis konvoya katılan sürücülere, trafiği tehlikeye soktuğu gerekçesiyle para cezası kesti. Bremen Emniyeti de konvoylara yönelik şikayetler artınca, çareyi Türkçe ve Almanca bildiri hazırlamakta buldu. İki sayfalık bildiride düğün konvoyları oluşturup kuralların çiğnenmesi halinde yapılacak yasal işlemlerle ilgili bilgilere yer verildi.

“Konvoylar hakkında şikayetler arttı”

Hürriyet’te yer alan habere göre Bremen Polis Teşkilatı Sözcüsü Horst Göbel, son günlerde düğün konvoyuyla ilgili şikayetlerin artması üzerine iki dilli bildiri hazırladıklarını söyledi. Bildirinin kentte dağıtılacağını belirten Göbel, “2017 yılında 20 düğün konvoyu durdurulup işlem yapıldı. Konvoylar hakkında şikayetler arttı. Şehir içinde ve dışında oluşturulan konvoylarda çok sayıda otomobil yer alıyor. Kornalar çalınıyor. Kurallara uymadıkları için durduruluyorlar” dedi.

“Bu özel gününüzü mahvetmeyin”

Kuralların ihlal edilmesi halinde ehliyete de el konulabileceğini belirten Bremen polisi, bildirinin Türkçe bölümünde aynen şu ifadeleri kullandı:

“Yasaların ağır bir şekilde ihlal edilmesi durumunda Flensburg’a puan kayıt edilmesi veya ehliyet/sürücü belgesinin elinizden alınması ve polisin müdahalede bulunması ciddi anlamda gecikmelere neden olur. Bu özel gününüzü mahvetmeyin ve düğün cemaatini bu konuda gerekli bilgileri verin. Bremen polis teşkilatı olarak evliliğinizi tebrik eder ve bu özel günü güzel geçirmenizi dileriz. Bu günün sorunsuz ve rahat geçmesi için mekana giderken ve orada yapılacak olan düğün kutlaması esnasında aşağıdaki kurallara uyunuz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here