Sarı yelekliler Fransa’ya ağıra mâl oldu…Turist sayısı yüzde 10 düştü, 58 bin kişi işsiz kaldı!

0
71
reklam

Fransa’da resmi turizm ajansı Atout France’ın Genel Direktörü Christian Mantei, sarı yeleklilerin gösterileri nedeniyle aralıkta başkent Paris’e yapılan uluslararası uçuşlarda yüzde 5 ile 10 arasında düşüş yaşandığını söyledi.

HER yılbaşı öncesi ve sonrasında Fransa’ya yoğun turist geldiğine dikkati çeken Atout France Genel Direktörü Christian Mantei, eylemler nedeniyle aralıkta Paris’e yapılan uluslararası uçuşlarda yüzde 5 ile 10 arasında düşüş yaşandığını bu yılın ilk 3 ayı için Paris’e yapılan uçuş rezervasyonlarında da yüzde 6,8 oranında gerileme olduğunu duyurdu.

58 bin kişi işsiz kaldı

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Protestolarda polisle eylemcilerin ara ara çatışması, kamu kurumlarına saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonlarının yakılması, sokaklarda alevlerin yükselmesi, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati çekti.

Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti ve bin 700’den fazla kişi yaralandı, 5 bin 600 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı. Eylemler nedeniyle 58 bin kişi işsiz kaldı.

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here