Seyahatleriniz için Siber Güvenlik Önerileri

Seyahatleriniz için Siber Güvenlik Önerileri.
Reklam

Sık sık seyahat eden biri misiniz? Eğer öyleyse, verilerinizi korumayı öğrenmelisiniz. Özellikle yurtdışına sık uçuyorsanız bir sonraki seyahatinize hazırlanırken siber güvenliğinizi sağlamayı unutmayın.

Teknolojik Kit

Seyahate çıkmadan önce dayanıklı ve su geçirmez bir kit hazırlayın. Bu kite ihtiyacınız olabilecek taşınabilir şarj cihazı, yedek şarj ve USB kabloları ve evrensel adaptör gibi malzemeleri koyabilirsiniz. ExpressVPN’in kitini incelemeyi unutmayın.

Cihazlarınızı Koruyun

Seyahatiniz sırasında cihazlarınızın çalınması siber güvenliğiniz için büyük bir tehdit oluşturur. Bilgisayar, telefon, tablet ve benzeri cihazlar kişisel ve hassas bilgiler içerir. Cihazlarınızı yalnız bırakmayın. Seyahate gerçekten ihtiyacınız olmayan elektronik cihazlarınızı götürmeyin.

Onclick Popunder

Popüler seyahat noktalarında hırsızlara karşı daha da dikkatli olmayı unutmayın. Seyahate çıkmadan önce bu konuda araştırma yapın. Cihazlarınızı ortak alanlarda gerekmediği sürece ortaya çıkarmayın.

Cihazlarınızı korumak için yapmanız gereken diğer bir şey de cihazlarınızı her yerden şarj etmemektir. Tanımadığınız birinin bilgisayarı üzerinden telefonunuzu şarj etmeyin. Telefonunuzdaki verilerin hepsi bilgisayara aktarılabilir veya telefonunuza zararlı yazılım indirilebilir.

Ortak Wi-Fi Ağı Güvenli Mi?

Herhangi bir şifreleme sunmayan ücretsiz Wi-Fi ağı kullanırken dikkatli olun. Bu tür ağlara bağlandığınızda cihazınızın veri akışı şifreli değildir. Bu da cihazınız ve Wi-Fi yönlendiricisi arasındaki veri akışının kolaylıkla takip edilebileceği anlamına gelir.

Örneğin, akıllı telefonunuz ile bağlandığınızda telefonda gerçekleştirdiğiniz her aktivite kolaylıkla üçüncü partiler tarafından görülebilir. Buna ağ operatörü ve siber saldırganlar da dahildir.

Seyahatiniz sırasında internet için ortak Wi-Fi ağlara güvenmek yerine taşınabilir Wi-Fi erişim noktası edinin veya yurtdışı seyahatinizde yerel plan satın alın.

Ortak Wi-Fi ağa bağlanmanız gerekiyorsa VPN kullanarak güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. VPN bağlantınızı şifreler ve aktiviteleriniz üçüncü partiler tarafından görülemez.

Ayrıca telefonunuzun ve bilgisayarınızın şifresiz ağlara otomatik olarak bağlanmasını engelleyin. Bu özelliği cihazlarınızda kapatın.

Cihazlarınıza Antivirüs Programı İndirin

Seyahate çıkmadan önce bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınız için lisanslı antivirüs programı edinin. Sık seyahat eden biriyseniz özellikle cihazlarınızı korumaya almalısınız çünkü sık seyahat ederken farklı Wi-Fi ağlara bağlanabilirsiniz.  Bağlandığınız bir ağ üzerinden cihazınıza zararlı yazılım bulaşabilir.

Antivirüs programı sizi ziyaret ettiğiniz web sitelerden gelebilecek zararlı yazılımlara karşı da koruyacaktır.

Verilerinizi Yedekleyin

Cihazlarınızı korumak için elinizden geleni yapsanız da talihsiz bir şekilde cihazınız kaybolabilir veya çalınabilir. Bu durumlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Cihazınızı yenileyebilirsiniz fakat içinde bulunan kişisel veri ve bilgileriniz, önemli belge ve dosyalarınız için aynı şey söz konusu olmayabilir. Bu yüzden, seyahate çıkmadan verilerinizi yedekleyin.

Seyahate çıkmadan kimlik, pasaport ve ehliyet gibi belgelerinizi de yedeklemeyi unutmayın. Bu belgelerin dijital kopyalarını şifreli bir USB bellekte yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ortak Bilgisayarları Kullanmayın

Seyahate giderken bilgisayarınızı almadınız fakat çevrimiçi bir işlem yapmanız gerekiyor. Bu durumda otelin veya bir kütüphanenin ortak bilgisayarını kullanmak isteyebilirsiniz fakat bunun sonuçları ağır olabilir.

Ortak alanda kullanılan bir bilgisayarda klavye hareketleriniz kaydediliyor olabilir ve siz bilgisayarı kullandıktan sonra giriş yaptığınız hesabınız çalınabilir. Çok acil olmadıkça ortak alanlardaki bilgisayarları kullanmayın. Kullanmak zorunda kalırsanız hesabınızdan çıkış yapmayı unutmayın ve hesap şifrenizi telefonunuz üzerinden hemen değiştirin.

Dönüşte Parolaları Değiştirin

Seyahatiniz sonrasında hesaplarınızın parolalarını değiştirin. Hesaplarınıza bir ortak bilgisayarda giriş yapmamış olabilirsiniz fakat yine de parolalarınız üçüncü partiler tarafından ele geçirilmiş olabilir. Bu yüzden, hesap parolalarınızı seyahat dönüşü güçlü parolalar ile değiştirin. Hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz