Sıla Yolu’nda Hırvatistan’dan geçeceklere önemli uyarı: Yola çıkmadan bunu yapın!

Reklam

Avrupa’dan Türkiye’ye giderken yüzbinlerce gurbetçinin transit geçiş için kullandığı Hırvatistan’ın ülkeye girişte istediği şartlar belli oldu. Yabancıların internetten bir belge doldurmaları isteniyor. 

Sıla Yolunda sınır kapıları açılıyor. Ancak yurt dışından gelenlere ülkeye girişte hangi şartların uygulanacağı ülkeler arasında farklılıklar gösteriyor.

Son olarak her yıl yüzbinlerce gurbetçinin geçtiği Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Božinović, ülkeye girecek yabancılardan istenecek belgeleri açıkladı. Arti33.com’un edindiği bilgiye göre Bakan, yurt dışından gelenlerden yola çıkmadan önce entercroatia.mup.hr sitesine girerek Hırvatistan’a girmeleri ile ilgili belgeyi doldurmalarını istedi. Bakan yurt dışına gireceklerin önceden siteye girip gerekli bilgileri vermelerini istedi.

-Reklam-

Kuyrukta beklemek istemeyenler önceden belgeyi doldursun!

Hırvatistan’dan geçecek yabancı vatandaşların entercroatia.mup.hr sitesindeki formu doldurmaları istendi. Bu formu doldurmayan yolcuların bunu ülkeye girerken sınırda yapacaklarını hatırlatan Bakan Bozinoviç, bunun muhtemelen ayrı bir şeritte daha uzun bir bekleme süresi gerektireceğini belirtti. Sıra beklemek ismeyenlerin bu formu doldurmaları istendi.

Sitenin İngilizce ve Hırvatça olduğu ilerleyen günlerde diğer AB ülkelerinin dilinde de hizmet vereceği bildirildi.

10 ülke vatandaşları için farklı şartlar 

Hırvatistan’ın aldığı karar göre Slovenya, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Almanya vatandaşları ise, koronavirüsün ortaya çıkmasından önceki şartlar altında Hırvatistan’a girebilirler. Ancak ülkeye girişte sağlık kontrollerinden geçirilme ihtimali ile birlikte ve tavsiyelere uymaları gerekiyor. Bu ülke vatandaşlarının da cep telefonu numaraları ve mail adresleri alınacak.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz