Sıla Yolunda sevindiren gelişme: Sırbistan sınırı yeniden açıldı

Reklam

Sırbistan ve Macaristan tüm Sınır kapılarını karşılıklı olarak yeniden açtı.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto Belgrad basını tarafından aktarılan sözlerinde Sırbistan’ın Avrupa Birliği dışında Macaristan’a ulusal sınırını açan ilk ülke oldu.

Sırbistan’ın AB üyeliği bakanı Jadranka Joksimoviç, Horgos-Röszke sınır kapısında Szijjarto ile yaptığı toplantıda “ortaklık temelli işbirliği ve iyi komşuluk” a dikkat çekti.

-Reklam-

Macaristan ile olan 9 sınır kapısının tekrar açılması sonrasi her sürücüye durdurulmaksızın sadece rastgele kontrol yapılmaktadır.

Bu, özellikle sınır bölgesindeki taşıtlar ve insanlar için Ticari anlamda da serbest dolaşımını kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte, Macaristan’dan gelen göçmenlerin çalışma belgesi veya koronavirüs testi yoksa karantinaya almaları gerekmektedir.

Ayrıca bazı ülkelerde de sınır kapılarından sadece belirli saatlerde geçiş yapılmasına izin veriliyor. Budapeşte Türk Büyükelçiliği’nin verdiği bilgiye göre durum şöyle:

Avusturya’dan (Hegyeshalon) Macaristan’a sadece saat 20:00 ile 12:00 arası,
Sırbistan’dan Röszke sınır kapısından Macaristan’a saat 10:00 ile 22:00 arası transit geçişlere önceden izin almaya gerek olmaksızın müsaade edileceği belirtilmektedir.

Öte yandan,transit geçişlerde dikkat edilmesi gereken hususlar da sözkonusu bağlantıda şu şekilde sıralanmaktadır:

Giriş esnasında yolcular sağlık kontrolünden geçirilecek olup, Covid-19 şüphesi tespit edilmemesi gerekmektedir. Ancak Covid-19 testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Nihai varış ülkesine girişte güçlük yaşanmayacağından emin olunması gerekmektedir.

-Transit geçiş sırasında en kısa sürede Macaristan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirli benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir.

-Kurallara uyulmadığı takdirde para cezası uygulanacaktır.

Vatandaşların duyuruda yer alan hususlar hakkında tereddüde düşmeleri halinde Büyükelçiliğe aşağıda sunulan iletişim kanalları yoluyla temas etmeleri mümkündür.

E-posta: embassy.budapest@mfa.gov.tr

Acil Durum Hattı: +36 70 355 72 33

Büyükelçilik Santral: +36 1 478 91 00

Konsolosluk Şubesi: +36 1 478 91 30 / +36 1 478 91 32 / +36 1 478 91 33

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz