Takviye çocuk parasını kaçırmayın! Çocuk başına 185 Euro verilecek

Reklam

Almanya’da dar gelirli ailelere maddi destek amacıyla bir dizi kolaylıklar sağlanıyor. Bunların arasında, ebeveynlerin gelirlerine bakılmaksızın her bir çocuk için devlet tarafından ödenen çocuk parası. Buna ek olarak Almancası ‘Kinderzuschlag’ olan takviye çocuk parası da çocuklu ailelere destek amacıyla verilen bir ödenek.

Bunun için Federal İş Ajansı bünyesindeki aile kasasına (Familienkasse) yazılı müracaatta bulunmak gerekiyor. Hürriyet’ten Ayhan Can’ın haberine göre başvuru için arasında aranan koşulları taşıyanlar, altı ay süreyle takviye çocuk parası alabiliyor. Altı aylık sürenin sonunda ise yeniden yazılı başvuru gerekiyor. Takviye çocuk parasının miktarı, ebeveynlerin gelir ve sahip oldukları mal varlığına bağlı olarak değişiyor. Gerek maddi durumunuzda gerekse medeni halinizde bir değişiklik söz konusu olduğunda, bunu en kısa sürede aile kasasına bildirmeniz gerekiyor.

ARANAN KOŞULLAR NELER?

Takviye çocuk parası ödeneğinden yararlanabilmek için şu koşullar aranmaktadır:
1- Çocuğunuz, bekâr ve 25 yaşından gün almamalı, sizinle aynı hanede ikâmet etmeli.
2- Çocuk parası alma koşullarına haiz olmalısınız.
3- Ailenizin toplam asgari geliri 900 Euro’nun (çiftlerde), çocuğunu tek başına yetiştirenlerde ise 600 Euro’nun altına düşmemeli.
4- Ailece geçiminizi sağlamak için takviye çocuk parasının yanı sıra, konut yardımı gibi ek yardım ödeneğe muhtaç olmalıs MİKTAR NE OLACAK?

Takviye çocuk parası miktarı belirlenirken, her çocuk için yardım miktarı ayrı ayrı hesaplanıyor. Çocuk başına alabileceğiniz azami yardım miktarı 185 Euro. Birden fazla çocuğu olan ailelere, takviye çocuk parası toplu para şeklinde ebeveynin hesabına havale ediliyor. Çocuk parası ile takviye çocuk parası aynı gün hesaba yatırılır. 2020 yılı için belirlenen ödeme tarihleri hakkında bilgi almak isteyenler 0800 4 555533 numaralı ücretsiz danışma hattını arayabilir. Ödemelere ilişkin genel olarak şu bilgi verilebilir; Size, aile kasasından verilen çocuk parası numarasındaki son rakam, ödeme tarihi için belirleyicidir. Örneğin, 515FK888889 rakamlarından oluşan çocuk parası numarası için yapılan ödemelerde, son rakam 9’a göre ödeme tarihi belirleniyor. Son rakamlara göre ödeme tarihlerini görmek için şu linki tıklamanız yeterli: https://www.arbeitsagentur.de/familie-und-kinder/auszahlungstermine

İNTERNETTEN BAŞVURU MÜMKÜN

Yazılı başvurular, bağlı olduğunuz aile kasasına yapılmalı. Başvurunuza istinaden size aile kasasından, talebinizin kabul veya reddedildiğine dair bir bildirim gönderilir. Arzu ederseniz başvurunuzu internet üzerinden de yapabilirsiniz. Başvurunuz aile kasasına intikal ettikten sonra kasa yetkilileri, kişisel bilgilerinizi inceleyip eksik evrak tespiti yaparlar. Eksik evrak varsa, başvuru sahibine bu bildirilir. Eğer altı hafta içinde başvuru sahibine yazılı bildirim gelmezse, hak sahipleri 0800 4 555530 numaralı telefondan aile kasasını arayıp başvuruları hakkında bilgi talebinde bulunabilirler.

ÖDEMEDE GECİKME OLUR MU?

Dilekçenin işleme koyulma süresinin, hak talebinde bulunduğunuz döneme bir etkisi yok. İşlem ve onay çıkma süresi uzasa da, ödemeler başvuru tarihi dikkate alınmak suretiyle geriye dönük yapılır. Talebinize ilişkin onayın çıktığı tarihi takip eden ayın başından itibaren ödemeler yapılır. Örneğin, önümüzdeki mart ayında takviye çocuk parası için başvuruda bulunup, size aile kasasından onay nisan ayında çıkarsa, ödemelerin yapılacağı mayıs ayında, geriye dönük mart ve nisan ayları için de takviye çocuk paraları hesabınıza havale edilir.

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz