Türk Diasporası İstabul’da Buluşuyor

Reklam

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Türk diasporasının dünya çapında ses getiren en başarılı isimlerini 15-16 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da bir araya getirecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek Dünya İş Konseyi 10. Kurultayı’na, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Türk Devletler Teşkilatı asil ve gözlemci üye devletlerinin ekonomi ve ticaretten sorumlu bakanları, DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak ve 2 bini aşkın diaspora temsilcisi katılacak.

Yurt dışında yaşayan Türk ve Türkiye dostu üst düzey iş insanları, uluslararası şirketlerin yöneticileri, ekonomistler, uzmanlar, siyasetçiler, bürokratlar ve akademisyenlerin yer alacağı Kurultayda, 2 bini aşkın diaspora temsilcisi ikili iş görüşmelerini gerçekleştirecek. Yurt dışında yaşayan tüm Türkler için bir referans noktası olan DTİK, yurt dışında yaşayan Türk kökenli ve Türkiye dostu iş insanları arasında koordinasyon ve network oluşturmayı hedefliyor.

Onclick Popunder

DTİK, faaliyetlerini, ekonomik olarak kalkınmış ve yaşadıkları ülkenin sistemine entegre bir Türk toplumunun ana vatanına daha çok katkıda bulunacağı inancıyla, yurt dışında yaşayan Türk toplumunun ekonomik gücünü artırmak için gerçekleştiriyor.

Bu vizyonla, DTİK, Türkiye’nin küresel ekonomik gücüne katkı sağlamak amacıyla “DTİK Portalı”nı hayata geçirerek üyeleri ve yurt dışında yaşayan tüm Türk iş insanları ve Türkiye dostlarını bir araya getirerek hem e-ticaretin artmasını destekliyor, hem de ortak sorunların aktarılması kapsamında Ticaret Müşavirlikleri ve Fahri Konsoloslar ile güvenli bir iletişim kurma imkanı sağlıyor.

DTİK, Diaspora Diplomasisi ile Türkiye’nin gücünü daha da artırmayı amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. DTİK, anavatanından ayrılmış, Türkiye toprakları dışında yaşayan ve yaşadığı coğrafyada ticaret, sanat, spor, sosyal alanlarında ve hatta siyasi alanda başarılar göstermiş soydaşların ve dostların, elde etmiş oldukları bu etki alanının Türkiye ve iş dünyası lehine kullanılmasında öncü rol oynamayı hedefliyor.

DTİK üyeleri ayrıca DEİK bünyesinde tüm dünyaya yayılmış 152 İş Konseyi sayesinde ilgili ülkelerdeki iş fırsatlarından haberdar olarak network kurma ve Türkiye’deki firmaların yurt dışı temsilcilerine de erişme fırsatı yakalıyor.

DTİK’in önceliği, Diaspora Diplomasisi ile Türkiye’nin yumuşak gücünü artırmak

DTİK, anavatanından ayrılmış, Türkiye toprakları dışında yaşayan ve yaşadığı coğrafyada, sanat, spor, sosyal alanlar ve hatta siyasi alanda başarılar göstermiş Türklerin elde etmiş oldukları bu etki alanının Türkiye ve iş dünyamız lehine kullanılmasında öncü rol oynamayı ve Türk diasporasının sosyal bağlarını derinleştirecek ve güçlendirecek projeler gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Dünya Türk İş Konseyi 10. Kurultayı’nda 5 panel ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek

Kurultayda, iki günde 5 panel gerçekleştirilecek. “Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 5 Devlet Tek Diaspora” paneli ile TDT’nin ortak vizyonu doğrultusunda diasporalar arası iletişimin ve ticaretin geliştirilmesi için vizyon belirlenmesi, “Yumuşak Gücümüz: Türk Diasporası” paneli ile büyükelçi, akademisyen ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla Türk diaspora stratejisine yönelik bilgi aktarılması, “Küresel Ekonomiye Yön Veren Türkler” paneli ile uluslararası şirketler ve kuruluşlarda görev yapan başarılı Türk profesyonellerinin ve girişimcilerin deneyimlerinin paylaşılması, “Dost Diasporalar ile Güç Birliği” paneli ile dost diasporalar ile yardımlaşma ve dayanışma gibi uluslalararası konularda birlikte hareket etmesi ve “Birlikte Daha Güçlüyüz: Kurumlar Arasında İş Birliği” panelinde ise yurt dışında faaliyet gösteren kuruluşların faaliyetleri ve iş birliği alanları tartışılacak.

DTİK Kurultayında ülke temsilcileri ve Bölge Komite Başkanları belirlenecek

Kurultay kapsamında 16 Eylül’de gerçekleştirilecek DTİK Genel Kurulu’nda, DTİK’in hedef ve faaliyetleri kapsamında gönüllülük esasıyla çalışacak DTİK Ülke Temsilcileri belirlenecek.

Rakamlarla Kurultay

– Dünyanın Dört Bir Yanından Türk ve Türkiye Dostu Diaspora Mensubu

– 20 Üst Düzey Devlet Görevlisi

– 2000 + katılımcı

– 5 Panel

– 15 Panelist

Katılım için: https://kurultay2023.dtik.org.tr/

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz