Türk inşaat firmaları Paris’e çıkarma yaptı

Reklam

Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar, milli katılım sağladıkları Paris Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı’na Afrika ülkelerinden yoğun katılım sağlandığını belirterek, “Fuar ile hedefimiz sadece Avrupa ya da Fransa değil, Afrika’daki Fransa etkisi altındaki Fransızca konuşan ülkeler.” ifadesini kullandı.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nden (İDDMİB) yapılan açıklamaya göre, dünyanın her yerinden yapı malzemeleri sektörü temsilcilerinin buluştuğu Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı’nın (Batimat Paris) 60’ıncısı Paris’te düzenlendi. Fuarda, İDDMİB tarafından düzenlenen milli katılımla 12 firma yer aldı. Toplamda ise 50 Türk firmasının katıldığı fuarı, 350 bin kişi ziyaret etti.

Afrika ilgisi Paris’e getirdi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar, fuara Afrika ülkelerinden yoğun katılım sağlandığı bilgisini vererek, Türk firmaları olarak fuara verdikleri önemin Afrika ilgisinden kaynaklandığını bildirdi.

-Reklam-

Mevcut durumda Afrika ülkelerine yapılan ihracatın toplam yapı sektörü ihracatı içerisindeki payının yüzde 12 civarında olduğunu belirten Urfalılar, “Fuar ile hedefimiz sadece Avrupa ya da Fransa değil, Afrika’daki Fransa etkisi altındaki Fransızca konuşan ülkeler.” ifadesini kullandı.

Dünya sıralamasında 12’nci sıradayız

Urfalılar, Türk yapı sektörünün Türkiye ihracatının içerisindeki payının yüzde 13 civarında bulunduğunu belirterek, “2014’te 24 milyar dolar kadar ihracatımız vardı. Bu rakamla sektör ihracatında dünyadaki ihracatçı ülkeler sıralamasında ilk 10’a giriyorduk. Daha sonra biraz gerileme yaşadık. Son durumda geçen yıl yaptığımız 22 milyar dolar ihracatla dünya sıralamasında 12’nci sıradayız. Bu yılı da en az 22 milyar dolarla kapatmayı hedefliyoruz.” değerlendirmelerini yaptı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz