Türkiye’de 2 bin Euroya çalıştıracak usta bulamayan kadın müteahhit, inşaatta ustalığa başladı

Reklam

Türkiye’de inşaat sektöründe yaşanan usta sıkıntısı, sektördeki işverenleri zor durumda bırakıyor. Sakarya’da usta bulamayan kadın müteahhit baretini giyerek inşaatta ustalığa başladı.

Türkiye’de faaliyetleri oldukça artarken, sektörde çalışacak işçi sıkıntısı baş gösterdi. Son dönemde inşaat sektöründe çalışacak usta sıkıntısı yaşanıyor. Aylık 70 bin TL maaşla çalıştırılacak usta bulunamıyor.

Özellikle inşaat maliyetlerinin arttığı bu süreçte işverenler, çalıştıracak demirci, sıva, boya ustası bulmakta güçlük çekiyor.

Onclick Popunder

Harç karıp tuğla yerleştiriyor

22 yıldır müteahhitlik yapan Zeynep Alkan, inşaatında çalıştıracak usta ve işçi bulamadığı için bareti ile çizmelerini giyip, inşaatında çalışmaya başladı. Proje takibinin yanı sıra harç karıştırıp tuğla yerleştiren Alkan, malzeme taşıyıp inşaatın bitmesi için çaba harcıyor.

“Yüksek para verdiğimiz halde usta bulamıyoruz”

Zeynep Alkan, yaşanan bu durumu şu şekilde anlattı; “Yüksek paralar verdiğimiz halde usta bulamıyoruz ve baretimi takıp inşaatta ustalarla birlikte çalışıyoruz, sadece mühendisler yetiştirerek inşaatları yapamayız okullarda kalifiye ara elaman yetiştirmemiz gerekli.” dedi.

“Günlük 2 bin 500 lirayı buluyor”

Bir işçi yevmiyesi 1500-1600- 2000 lirayı bulduğunu söyleyen Alkan, “Bunun yemeği var sabahları gidip ustaları evinden alıyoruz getiriyoruz bunun öğlen yemeğini var ve Akşama kadar verimli çalıştırmaya uğraşıyoruz. Bir de akşam evine götürüyoruz, Yani iki iki buçuğa mal oluyor bir çalışan bize Ona rağmen yine de yeterli gelmiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz