Türkiye’de bedava muayene için Fransalı gurbetçiler hangi belgeyi almalı?

Reklam

Türkiye’de, Almanya’dan sonra Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya sigortalıları için hazırlanmış olan Yurtdışı Provizyon Aktivasyon ve Sağlık Sistemi’nin (YUPASS) medula sistemi geçen yıl faaliye geçti. Artık Türkiye’de hastaneye gitmek isteyen bu ülkelerde yaşayan gurbetçiler, YUPASS’tan alacakları numara ile hiçbir belgeye ihtiyaç durmadan bakılabilecekler. Peki Fransalı gurbetçiler Türkiye’de bakılmak için hangi kağıdı alması lazım? İşte detaylar:

Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da yaşayan gurbetçile için yeni dönem geçen yıl başladı. Şubat 2017 itibariyle gurbetçiler, Türkiye’de hastaneye gitmek için Medula sistemi üzerinden 10 haneli YUPASS numarası ile başvurabiliyor.

Bu 4 ülke sigorta kurumları adına sağlık yardım hakkı elde etmiş sigortalılar, aylık gelir sahipleri ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, kimlik belgesi veya pasaportunu ibraz ederek, 01/02/2017 tarihinden itibaren, Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi üzerinden “Yurtdışı Provizyon, Aktivasyon ve Sağlık Sistemince” üretilen YUPASS numarası İle Kurumla anlaşmalı sağlık hizmeti sunucularından sağlık aktivasyonu almaya başlayacaklar.

Türkiye’de bedava bakılmak isteyen Fransalı gurbetçilerin ne yapması lazım?

YUPASS numarası için Fransalı gurbetçilerin Türkiye’ye giderken, Sağlık Sigortalar Kurumu’ndan (Assurance Maladie) Sağlık Yardım Belgesi almaları yeterli olacak. Bu belge ile Türkiye’de SGK’ya başvurarak YUPASS numarası alabilecekler.

Böylece hiçbir hastane gideri ödemeden bakılmak mümkün olacak. Bu belgeyi almak için ise işyerinden ücretli izinli olarak izine gittiğiniz dönemleri gösteren kağıt ile ‘Assurance Maladie’ye başvurmaları gerekiyor.

YUPASS ile hizmet alımı nasıl gerçekleşecek?

YUPASS adı verilen 10 haneli olan numaralar üzerinden artık sağlık yardımlarının takibi yapılacak. Hizmet aldığınız kurum ve kuruluş sizin veya aile fertleriniz  ile ilgili  olarak bütün herşeyi online ortama yapabilecekler.

YUPASS numarasının alınması için bulunmuş olduğunuz yerde ki en yakın SGK İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezlerine Fransa’dan getirmiş olduğunuz Sağlık Yardım Belgesi ile müracaat etmek yeterli olacak.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz