Türkiye’de bulunan ve Google’da “dünyanın en saçma binası” yazınca ilk sırada çıkan bina yıkılıyor

Reklam

Google’da ‘Dünyanın en saçma binası’ olarak yapılan aramada ilk sırada çıkan Kahramanmaraş’taki 18 katlı İl Özel İdare binasının yıkımına başlandı.

Kahramanmaraş’ın Trabzon Caddesi’nde 1994 yılında yapılan Kahramanmaraş İl Özel İdare binası, mimari yapısıyla, kentin simgesi haline geldi. Şehrin birçok noktasından görülmesi nedeniyle insanların merkezdeki bir adresi tarif ederken kullandıkları ilk yol olan ve ‘Sarı bina’ olarak adlandırdıkları binanın ünü Türkiye’yi de aştı.

Google aramalarında ilk sırada çıkıyor

İnternet arama motoru Google’a ‘Dünyanın en saçma binası’ yazılıp, görsellerde arama yapıldığında ilk sırada çıktı. 2019 yılında binanın yıkılmasına karar verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, tarihe karışacak binanın yıkımını yerinde inceledi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yıkımı 4 ay sürecek

Güngör, 4 ayda yıkılması planlanan binanın 2 yıl içerisinde tamamlamayı planladıkları kent meydanının bir parçası olduğunu söyledi. Başkan Güngör, binanın 30 yıl önce yapıldığını ve o zamandan bu yana eleştiri konusu olduğunu söyleyerek, “Civardaki binaları esas aldığımızda silueti bozması, çok fonksiyonel olmaması gibi nedenlerle binanın yıkımına başladık” şeklinde konuştu.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz