Türkiye’de “çalışmış gibi yapıp” emekli olan gurbetçilere kötü haber!

Reklam

Yurtdışında yaşayıp Türkiye’de borçlanarak emekli olan vatandaşlar arasında dolandırılanların sayısı giderek artıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) on binlerce Euro prim ödeyerek emekli olan birçok vatandaş, kurumdan aldığı, “Emekli aylığınız iptal edildi” yazısıyla sarsılıyor.

SGK, gönderdiği yazılarda genellikle aynı gerekçeyi sunuyor: “Sahte bilgi ve belgelerle emekli aylığı bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi.” Ayrıca şimdiye kadar aldıkları emekli aylıklarını faiziyle birlikte geri ödemeleri de isteniyor.

Hürriyet gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan habere göre yurtdışı çalışma ataşelikleri iptallerin sebebi olarak şunu gösterdi; “Türkiye’den borçlanarak emekli olmak isteyen vatandaşların birçoğu, emeklilik konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketler aracılığıyla SGK’ya müracaat etti. Bu danışmanlık şirketleri bin 500 Euro gibi bir ücret karşılığında vatandaşın başvuru ve sigorta giriş işlemlerini üstlendi. Ancak başvuru sahibini Türkiye’ye gitmeden ve Türkiye’de kendi kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi gösterdi. SGK ise gümrükteki giriş çıkış belgelerinden bu kişilerin çalışıyor olarak gösterildiği tarihlerde Türkiye’de olmadıklarını, çalışıyor gösterildikleri iş yerlerinin de paravan şirketler olduğunu tespit etti. Bu bilgilere dayanarak da sahte bilgi ve belgelerle emekli aylığı bağlanan vatandaşların maaşlarını iptal etti. Yani vatandaşlar, dolandırıcı danışmanlık şirketlerinin mağduru oldu.”

Bazıları da sahte şirketler tarafından dolandırıldı

Danışmanlık şirketlerinin bazılarında ise şu sorunlar yaşandı; Şirket, vatandaşlardan SGK’ya yatırmaları gereken primleri alıp SGK’ya yatırmadı. Münihli bir çift bu yolla Türkiye’deki bir danışmanlık şirketine parasını kaptırdı. SGK’ya ödemeleri gereken 45 bin Euro’yu, “Biz havale edeceğiz” diyerek danışmanlık şirketinin kendilerinden aldığını söyleyen mağdur çift, ancak bu paranın SGK’ya ödenmediğini görünce şok oldu. Adının açıklanmasını istemeyen mağdur çift, paralarını geri isteyince şirketin kendilerini tehdit ettiğini anlattı.

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz