Türkiye’deki kuyumcular: “Bu sene gurbetçi sezonunun iyi geçmedi”

Reklam

Türkiye’de yaz sezonunda gurbetçilerin memleketlerine gitmesi ve düğünlerin çok olmasıyla birlikte kuyumcu esnafı hareketli günler yaşıyordu. Bu sezon kuyumcular, altının sektöründe durgunluk olduğunu söyledi.

Yaz sezonunda düğünlerdeki yoğunluk, gurbetçilerin memleketlerine gidişi kuyumcu esnafında hareketli günler yaşanmasına neden oluyordu. Türkiye’deki kuyumcular gurbetçilerin bu sene önceki seneler gibi altın altın almadığını söyledi.

“Maliyetini karşılamıyor”

Altının durgunluğu dünya piyasasındaki olaylardan kaynaklandığını belirten kuyumculardan Zekeriya Tonyalı, “Altının durgunluğu dünya piyasasındaki olaylardan dolayı. Senelerden beri altının ONS fiyatı bin 900-bin 920 civarında dolaşıyor, bu maliyetini karşılamıyor. Önümüzdeki günlerde ne olacağını hep beraber göreceğiz” dedi.

Onclick Popunder

“Avrupa’da da durum aynı”

Bu yaz sezonu altın satışlarının beklentinin altında olduğunu kaydeden Tonyalı, “İnsanlar, sadece bizim ülkemizde durgunluk olduğunu zannediyorlar. Avrupa’dan gelen gurbetçiler bilhassa Almanya, İngiltere gibi ülkelerden gelen vatandaşlarımıza sorduğumuzda, oradaki durgunluğun daha çok olduğunu söylüyorlar.” dedi.

“Kışın piyasalar daralacak”

Altının yatırımcısını üzmediğini kaydeden kuyumculardan Erhan Şakar da “ Yaz sezonu bittiği için kış sezonuna girdiği için tüm piyasalarda tabi ki biraz daralma olacaktır. Önceki yıllara oranla değerlendirecek olursak tabi ki piyasalarda düşüşler oldu” şeklinde konuştu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz