Türkiye’den 300 Euro’ya gönderilen gelinlik Fransa’da 2 bin Euro oluyor

Reklam

Gelinlik, damatlık ve abiye sektöründe önde gelen moda ve üretim merkezleri arasına girmeyi başaran İzmir’den, Avrupa ülkeleri ve Rusya’ya yapılan ihracat artıyor. Türk tasarımcıların ürettiği gelinlikleri en çok Almanya tercih ederken damatlıkta ise Rusya’nın hızlı yükselişi sürüyor.

Genç kızların hayali gelinlikte üretim kültürü Cumhuriyet öncesi döneme kadar uzanan, iç pazardaki büyüklüğünü bu yıl 15. kez düzenlenen IF Wedding Fuarı’yla yurt dışına taşıyan İzmir, 500’e yakın firma ve on bine yakın çalışanıyla dünyada adından söz ettirmeye başladı. Bu yıl 16-19 Kasım tarihlerinde pandemi nedeniyle hem online hem de fiziki olarak gerçekleştirilen fuara ilgi de büyük oldu.

Son yıllarda Mimar Kemalettin Moda Merkezi ve çevresinde kümelenen modacıların tasarladığı gelinlik, damatlık ve abiyeler, dünya genelinde 40 ülkede düğün törenlerinin vazgeçilmezi oldu.

Onclick Popunder

Ortalama 300 euroya gönderiliyor

Dış ticaret kayıtlarında diğer konfeksiyon ürünlerinden ayrılamadığı için ülke geneli net ihracat rakamı bilinmeyen ancak sektör yetkililerinin yaklaşık 1 milyar dolar olarak tahmin ettiği sektör, İzmir’de özellikle kadın istihdamına büyük katkı sağlıyor.

Ürün başına ortalama 300 Euro fiyatla ihraç edilen gelinliklerin en büyük alıcısı olan Almanya’yı İtalya, Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri izliyor. Türkiye’nin önde gelen dış ticaret partnerlerinden Rusya ise damatlık talebiyle dikkat çekiyor.

Markalaşma vurgusu

Gelinlik ihracatçısı Abdullah Salkım da kentte üretilen gelinliklerin yarısından fazlasının dış pazara gönderildiğini aktardı. İhracatın önemli bölümünün fason üretim yoluyla farklı markalar altında yapıldığını ancak Türk gelinlik markalarının da seslerini yükseltmeye başladığını kaydeden Salkım, “Türk gelinliğinin marka değerini üst seviyeye çekmemiz lazım.

Avrupa’da kendi markalarımızı öne çıkarmamız gerekiyor. Türk gelinlik sektörü kalitesi ve tasarımıyla dünyanın her yerine mal satabilecek kapasitede. Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve çevre coğrafya başta olmak üzere hızlı bir büyüme potansiyeli görüyoruz” diye konuştu.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz