Türkiye’den Avrupa farklı gözüküyor! “5 bin Euro gurbetçinin 1 aylık maaşı”

0
807
reklam

Türkiye’de dövizli askerlik ücretinin 5 bin Euro’ya çıkması gurbetçiler arasında tartışma yaratırken, sosyal medyada yapılan yorumlarda ise Türkiye’de yaşayan bazı kişilerin gurbetçilere yönelik sözleri dikkat çekti.

Dövizli askerlik ücretleri 2 bin Euro’dan 5 bin 113 Euro’ya yükseltilirken yeni ücret yurtdışında yaşayan Türklerin ise tepkisine neden oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da bu fiyatın gurbetçiler üzerinde ağır külfet oluşturabileceğini kaydetti.

Ancak sosyal medyada başlayan tartışmalarda Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan bazı kişilerin ücreti çok bulan gurbetçileri hedef alan sert söylemleri dikkat çekti. Sosyal medyada kullanılan yorumlarda Mahmut isimli bir kişi, “Öderler öderler bal gibi öderler Türkiyede yaşamıyorlar nasıl olsa paraları daha çok. Zaten bundan dolayı çıkacaksa vatandaşlıktan çıksınlar gitsinler bir dahada kendilerine Ben Türküm Osmanlı evladıyım demesinler.” söylemlerini kullandı. Gurbetçileri hedef alan bir bayan kullanıcı ise “Yurtdışında yaşayan gurbetçinin bir aylık maaşı. Eğer bunu da veremiyorsa çıksın gitsin Turk vatandaşlığından.” dedi.

“Burdan konuşmak kolay”

Yorumlara tepki gösteren gurbetçiler ise Avrupa’nın Türkiye’den farklı görüldüğünü söylediler. Mustafa isimli bir kişi yaptığı yorumda, “Türkiyedekiler konuşuyor, Almancılar yılda bi kere 3 hafta tatile geliyorlar, adamlar zaten bir tatile gidip gelmesi ailecek 20.000 TL tutuyor ne artistilik yapıyorsunuz burada? Türkiyede yaşayanlar için kolay tabii, Ramazan Bayramı tatili, Kurban Bayramı tatili, Almanya’dan adam sırf uçak bileti icin 2000 euro ödüyor.”diye yazdı.

“Bu sene izine gidecek param yok”

Başka bir kişi de uçak biletleri parasına dikkat çekerek, “5113 euro ben buldum da sanki. Bu sene izine gidemiyorum. Bilet parası almış başını gitmiş. 4 kisi 2000 euro yu geçiyor.”diye konuştu.

Hollandalı gurbetçi de, “Arkadaşlar ben Hollanda da yaşayan normal asgari ücretle geçininen bir vatandaşım. Kesinlikle ödeyemem bu rakamı. Aldığım ücret 1800 euro. kesinteler ev giderleri sağlık sigortası elime kalan 500 euro para. Bütün para bu. Nasıl ödeyecem 5000 euro. Evlilik yapacam vatandaşlıktan çıkmak olmaz. Ama bir sabah kalkıyorum bu haber ile sarsılıyorum. Tam 2000 Euro verip kurtulacaktım birkac ay içinde.”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here