Türkiye’den Fransa’ya “soykırım” tepkisi: Fransa kendi tarihiyle yüzleşsin

0
558
reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen hafta 24 Nisan’ın “Ermeni soykırımı anma günü” ilan etmesine Türkiye’nin tepkisi sürüyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Tarihle yüzleşmek Fransa için gereklidir. Kendisinin yüzleşmesi gereken şey, hukuki olarak yüzleşmesi gereken şey Kamerun’dan Cezayir’e kadar Fransız otoritelerinin karıştığı cinayetler ve insan haklarını ihlal eden eylemlerdir. Kendisine bunu tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

MYK sonrası konuşan Ömer Çelik, “Geçen haftalarda önemli bir gündem maddesi vardı. Bununla ilgili olarak da hem içerden hem yurt dışından soruyla karşı karşıya kaldık. Bu da Macron’un tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun bir açıklama yapmasıdır. Burada soykırım günü ilan etme yaklaşımı var. Bu tarihi dayanaktan yoksun yaklaşım, esasında Fransa yargı tarafından da reddedilmiş bir yaklaşımdır.” dedi.

-Reklam-

Fansa Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına aykırı

Cumhurbaşkanı Macron’un aldığı karar ile Fransa Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarıyla da çeliştiğini söyleyen Çelik, “Trajik olan şu, tarihle yüzleşmekten bahsediyor. Bu tarihle yüzleşmek ifadesi Fransa için başka bir açıdan kullanılması gereken ifade.” dedi.

Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı’na yaptığı çağrıda da şu ifadeleri kullandı, “Eğer ısrar içerisindeyse Fransa’nın Cezayir‘de Burkina Faso, Gine, Kamerun, Nijer, Senagal,Tunus ve Çad’da insanlığa karşı Fransız otoriterlerle işlenmiş suçlara bakmalı. Fransız yetkililer tarafından işlenmiş suçlar ortadayken tutup da tarihle yüzleşmek gibi bir tavrın arkasına sığınması tabi içerde politik sıkışma yaşayan Macron’un lobi desteği yaklaşımının neticesidir.”