Türkiye’den gelirken dikkat! 430 Euro’nun üzerindeki altına yüzde 24 vergi var

Reklam

Avrupa Birliği’ne seyahat edenlerin bu ülkelere götürebileceği eşyaların belli bir maddi sınırı bulunuyor. Altın ve benzeri değerli eşyalar kayıt yatırılmazsa bu sınırın üzerine kalıyor ve ceza alınıyor.

Avrupa’da yaşayan Türkler, çoğu zaman düğünlerini de bulundukları ülkelerde yapıyor. Düğünlerde takılan altınlar ise genellikle Türkiye’den Avrupa’ya getiriliyor. Altın ve değerli ziynet eşyaları gümrük memurları tarafından fark edildiğinde vergi ve ceza söz konusu oluyor.

Altın miktarı uçakla 430, arabayla gelirken 300 Euro ile sınırlı

Uzmanlar, Türkiye gibi Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelerden uçakla gelirken getirilecek tüm eşyaların toplam değerinin 430 Euro’yu geçmemesi gerektiği noktasında uyarıyor. Otomobil ya da trenle gelindiğinde bu miktar ise 300 Euro ile sınırlı.

Onclick Popunder

Yüzde 23 altın vergisi var

Altın gibi ziynet eşyalarının değerinin bu miktarları geçmesi halinde vatandaşların ithalat vergisi ödemek zorunda. Bu durumda yolcuların gümrük memuruna gidip kayıt yaptırmaları gerekiyor. Altın ve gümüş ziynet eşyaları için yüzde 2,5 ila 4 arasında gümrük ücreti alınıyor, ayrıca bu ücrete yüzde 19 ithalat vergisi de ekleniyor.

Türkiye’ye giden vatandaşların da geri dönüşte altının nereden geldiği konusunda şüpheleri ortadan kaldırmak ve vergi ödememek için ‘İNF 3’ formunu doldurup gümrük memurlarına vermeleri gerekiyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz