Türkiye’nin prestijli üniversitesi ODTÜ’den lise mezunu gurbetçilere çağrı

Reklam

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Kapusü, Avrupa’da üniversite eğitimi için yeterliliği olmayan, liseyi bitirmiş öğrencileri hazırlık sınıfına alarak üniversiteye hazırlayacağını duyurdu

ODTÜ Kuzey Kıbrıs, Almanya’da yüksek öğrenim şansı bulamayan liseli öğrencilere kucak açtı. Türk Alman Eğitim Platformu’nun düzenlediği bilgilendirme toplantısına katılan Frankfurt TürkODTÜ Rektör Danışmanı ve Genel Sekreter Doç. Dr. Cumali Sabah, özellikle gelişmiş ülkelerde lise başarıları yüzünden yükseköğrenim olanağı bulamayanlar için önemli bir fırsat sunduklarını söyledi.

Dr. Sabah, liseyi iyi dereceyle bitiren öğrenciler için de bütün dünyada geçerli ODTÜ diplomasının iyi bir seçenek olacağını kaydetti.

Lise diploması yeterli

ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın bütün dünyada kabul gören bir devlet ünivesitesi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Sabah, Pathway adlı programla ilgili şu bilgileri verdi: “Liseyi Abitur ile bitirmiş ya da bitirmek üzere olan gençleri akademik eğitime kazandırmayı hedefliyoruz. Mühendislik programları öncesinde bilimsel hazırlık yılı sağlıyoruz. Bu hazırlık yılı sayesinde lise eğitiminden kalma eksiklerini tamamlayan gençler, lisans programlarına devam ederek üniversite mezunu olabiliyor. Üniversiteye gidemeyenlerin düşük gelirli kariyerlere mahkum kaldığını dünyadan farklı istatistiklerle görüyoruz. Dünya kalitesinde eğitim veren ODTÜ’nün Pathway programı, yükseköğretimdeki fırsat eşitsizliğini gidermek üzere atılmış bir adımdır. Öğrencilerden yalnızca lise diploması şartı arıyoruz. Öğrenciler bize YÖK sınavıyla gelebileceği gibi doğrudan da başvurabilir. “
Doç. Dr. Sabah, Avrupa’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak, kampusu tanıma gezisi düzenleyebileceklerini de söyledi.

Onclick Popunder

Hürriyet

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz