Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük başkonsolosluğu Strasbourg’ta açıldı

0
967
Reklam

Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Kuruluşlarına çok yakın mesafede Türk ve Fransız mimarı motifli inşa edilen yeni Strasbourg Başkonsolosluğu ile birlikte diğer Türkiye tensilciliklerinin de yer aldığı bina vatandaşların hizmetine açıldı.

Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Kuruluşlarına çok yakın mesafede olan Rue de la Carpe, Rue Toreau, Rue Jacoutot caddelerinin üçgeninde inşa edilen Strasbourg Başkonsolosluğu ile birlikte Türkiye temsilciliklerinin bulunduğu bina hizmete açıldı. Henüz resmi açılışı gerçekleştirilmeyen başkonsolosluk binası 18 Hazirandan itibaren vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Türk mimarların imzasını taşıyor

9 Ocak 2015 tarihinde başlayan projede 7 kat üzerine 4 ayrı konsolosluk, resmi konutlar ve büyükelçilik binaları yer alıyor. Büyüleyici proje ise Türk mimarlar Han Tümertekin ve Mehmet Davaz’ın imzasını taşıyor.

-Reklam-
Başkonsolosluk binası 18 Hazirandan itibaren vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Türk ve Fransız kültürünün simgelerini taşıyor

10 bin metrekare alana inşaa edilen projenin dış cephesini, Türk ve Fransız kültürünün simgesi olan, İznik çinisi ve Vosges dağının kızıl taşları süslüyor. Taşlar üç boyutlu su kütlesine benzer şekilde elle boyanmış canlı turkuaz renkli 2 bin 500 metrekare İznik çinileri ve 5 bin 600 metrekare kızıl taşlar ile temsilcilik binasında iki farklı kültürü simgeliyor. Güvenlik duvarları yerine, binanın yüksek yapılması şehrin dokusuna uygun bir görünüm yarattı. Yeşil alan içinde yer alan proje bakım ve malzeme açısından çok zengin.

Eski Başkonsolosluk binası yetersiz kalıyordu.

1974 yılından beri hizmet veren bina yetersiz kalıyordu

Fransa’nın Alsas, Lorraine, Franche-Comte, Haute-Marne bölgelerinde 130 bin Türk vatandaşına hizmet veren Strasbourg Başkonsolosluk binasının çok eski ve küçük olması nedeniyle sıkıntı çekiliyordu. Rue Auguste Lamey Caddesi’nde 1974 yılından bu yana hizmet veren Başkonsolosluk binasın yetersiz kalmasıyla yeni bina yapılması için karar alınmıştı. Fransa’nın en güzel temsilciliği olacak olan yeni proje Avrupa Kuruluşları AP, AK, AİHM, ve AK Genel Sekreterlik binasına ‘komşu’ vaziyetinde bulunuyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz