Türkiye’ye araç götürmede çok önemli değişiklik: Emekliler ve öğrencilere büyük müjde

Reklam

Yurtdışında emekli olanların, Türkiye’ye ilk defa getirecekleri kara taşıtları için aranan 185 günlük ülke dışında bulunma şartı kaldırıldı. Ayrıca Türkiye’ye öğrenim ve iş için gidecekler, bu süre boyunca yurtdışındaki araçlarını Türkiye’de kullanabilecekler. 

Yurt dışından Türkiye’ye araç getirildiğinde bazı şartlar bulunuyor. bunlardan biri de aracın 185 gün yurt dışında bulunma şartı idi. Ancak yeni düzenleme ise yurt dışından emekli olanlar için Türkiye’ye ilk defa getirecekleri kara taşıtları için aranan 185 günlük ülke dışında bulunma şartı kaldırıldı.

Onclick Popunder

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Geçc thal Edlen Kara Taşıtlarına lşkn Gümrük Genel Teblğnde Değşklk Yapılmasına Dar Teblği, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Emeklilik tarihi şartı

Buna göre, yurt dışında emekli olan kişilerin emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için son giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az 185 gün Türkiye dışında bulunması koşulu aranmayacak.

Ayrıca, söz konusu süre koşulu, geçici ithalat izin süresinin tamamını kullanmadan taşıtıyla Türkiye dışına çıkan emeklilerin, izin süresi içinde olmak koşuluyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye girişlerinde de gözetilmeyecek.

Söz konusu sürelerin tamamını kullanmış veya yerleşim yeri şartını sağlayamayan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin taşıtlarına, Türkiye’ye girişinde yılda bir kez olmak üzere bir ay süre verilecek.

Türkiye’ye geçici görev ve öğrenim için gidenler araçlarını da götürebilecek

Belirli bir süre ile görevini yerine getirmek üzere gelen kişiler ile öğrenim görmek isteyen kişilerin, Türkiye dışında yerleşim yerinde adlarına kayıtlı taşıtlarını görev veya öğrenim süresi içerisinde olmak koşuluyla yerleşim yeri şartı aranmaksızın herhangi bir zamanda ülkeye getirebilmelerine imkan verildi. Söz konusu taşıtlar için gümrük idaresine başvuru için ise 30 günlük süre şartı getirildi.

Kaynak:Sabah

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz