Türkiye’ye aracıyla giden gurbetçinin çilesi! Geri dönmek zorunda kaldı

Reklam

Almanya’da yaşayan emekli gurbetçi İsrafil Kural, yaz tatili dolayısıyla aracıyla Türkiye’ye gitti ancak gittiğine pişman oldu.

Nisan ayında otomobiliyle Almanya’dan Türkiye’ye giden emekli İsrafil Kural, Kapıkule Sınır Kapısı’nda otomobili için, Türkiye’de bir aylık kullanım müsaadesi verildiğini ve bundan dolayı da mağdur olduğunu söyledi.

1 ay süre verildi

Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde yaşayan emekli İsrafil Kural, otomobiliyle Türkiye’ye gitmek için konsoloslukta gerekli evrakları hazırlayıp nisan ayında yola çıktı. Kural, Kapıkule Sınır Kapısı’nda kendisini karşılayan gümrük memurlarının, “Siz geçen yıl getirdiğiniz aracınızı değiştirmişsiniz, araç kullanma süreniz de uymuyor, ancak bir ay süre verebiliriz. Gideceğiniz ilde ayarlamaya çalışırsınız” sözleri üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Onclick Popunder

Aracıyla geri dönmek zorunda kaldı

Gümrük alanında yaklaşık iki saat kalan ve bu sorunu bir türlü aşamayan Kural, otomobiliyle ülkeye giriş yaptı. Otomobilini Türkiye’de kış sezonuna kadar kullanabilecek izni alamayan Kural, birlikte gittiği eşini Türkiye’de bırakarak otomobilini alıp Almanya’ya dönmek zorunda kaldı. Dönüşte geldiği Kapıkule Sınır Kapısı’nda gümrük memurlarıyla tekrar görüşen İsrafil Kural, sürenin uzaması konusunda bir yardım alamadığını ve aracını alarak geçen hafta tekrar Almanya’ya geri getirdiğini söyledi.

“Gümrüklerde perişan oluyoruz”

Beklemedik bir mağduriyet yaşadığını belirten İsrafil Kural, şunları söyledi: “Amacım sezon sonuna kadar Türkiye’de kalmaktı. Yola çıkmadan önce konsolosluğa giderek evraklarımı hazırladım. Ama Kapıkule Sınır Kapısı’nda, hiç beklemediğim bir sorunla karşılaştım. Çabaladık, ama yardımcı olunmadı. Gümüşhane’de bir tarım kooperatifinin başkanlığını yürütüyorum, daha çok bundan dolayı orada uzun süre bulunmam gerekiyordu. Eşimi bırakıp, otomobilimle geri geldim. Şimdi uçakla tekrar memlekete gideceğim. Bizler, yıllardır Almanya’da yaşıyoruz, bir anlamda memlekete döviz aktaran insanlarız. Bu gibi konularda, bizlere yardımcı olunmuyor. Farklı nedenlerden dolayı gümrüklerde perişan ediliyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz