Türklere kiralık evde ayrımcılık!

Reklam

Bremen Üniversitesi, aksanların etkisini araştırmak istedi. Araştırma, ülkede Türklere nasıl ayrımcılık yapıldığını ortaya koydu. Türk isimli kiracıya ev için kapı kapatılıyor

Almanya’nın Bremen Üniversitesi’nde dilbilimci olan öğretim görevlisi Dr. Inke Du Bois, aksanın etkilerini anlatabilmek için öğrencilerinden bir araştırma yapmalarını istedi. Sabah gazetesinde yer alan habere göre Alman, Türk ve Amerikalı aksanı ile konuşan öğrenciler ev kiralamak için 300 telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşme sonunda Türklere nasıl ayrımcılık yapıldığı sonucu çıktı.

Alman istediğini aldı

TÜRK aksanıyla kendini Ayşe Gülbeyaz diye tanıtan öğrenci, kiralamak istediği daire için randevu alamadı. Aksansız Almanca konuşup ‘Adım Lena Meyer’ diyen öğrencilerin yüzde 94,7’si ise randevu alabildi. Amerikalı öğrencinin adı Alice McGraw oldu. Öğrencilerin üçü de kendilerini bekar bir hemşire olarak tanıttı.

Onclick Popunder

Ön yargı ortaya çıkıyor

ADI Ayşe olan öğrenciye, ev sahibi veya emlakçının ismini duyduktan hemen sonra söylediği “Ne yazık ki ev çoktan kiraya verildi” oldu. Ancak hemen ardından arayan Alman öğrenci randevu aldı. Dilbilimci Inke Du Bois, “Emlak sektöründe açıkça ayrımcılık var. Bilinçsiz önyargı hemen ortaya çıkıyor. Buna karşın çok iyi yaklaşımı olan ev sahipleri de vardı” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz