Üç günde 100 bin gurbetçi Türkiye’ye giriş yaptı

Reklam

Yurtdışında yaşayan ve yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen Türkler Kapıkule Sınır Kapısı’ndan girişleri sürerken kapıda zaman zaman yoğunluk oluştu.

Yurtdışında yaşayan ve tatil için Türkiye’ye gelen Türk vatandaşlarının ülkeye gidişleri yoğun şekilde devam ediyor.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Almanya’dan gelen Aydın Kaya, Türkiye’ye gittiği için mutlu ve huzurlu olduğunu söyledi.

Onclick Popunder

Sınırdan geçince duygulandığını belirten Kaya, “Cennete gelmek nasıl oluyor ise öyle hissediyorum. Aile olarak çok mutluyuz. Sınırda biraz bekleyebiliyoruz. Seve seve beklerim. Sınırdan geçince tüylerim heyecandan diken diken oluyor. 51 senedir gidip geliyorum, her seferinde aynı hissi yaşıyorum” dedi.

Turan Yıldız ise geçen yıl salgın nedeniyle memleketine gelemediğini bu yıl ailesiyle birlikte ülkeye giriş yaparken duygulandıklarını anlattı.

Sevdikleriyle hasret gidereceklerini ifade eden Kaya, “Memleket gibisi var mı? Gezebileceğimiz yerleri gezeceğiz. Ayasofya Camisi açıldı, oraya gideceğiz. Türkiye’nin tüm güzelliklerini yaşamaya çalışacağız” diye konuştu.

Turgay Yalçınkaya “Salgın nedeniyle geçen yıl gelememiştik. Bu yıl büyük bir hasretle geldik. 3 hafta kalacağız. Özlem gidereceğiz, tatilimizi yapıp ailemizle güzel zaman geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Avrupalı Türklerin, otomobilleri ile anavatan yolculuğu sürüyor. Kurban Bayramı’nın yaklaşması ve Almanya’da Türklerin yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin de okul tatiline çıkması ile üç günde sınır kapılarından yüz bin yolcu Türkiye’ye giriş yaptı. Cuma günü 21 bin 206, cumartesi günü 22 bin 932, pazar günü ise 30 bin 367 kişi Kapıkule’den geçti. Diğer sınır kapıları da dikkate alındığında sayı 100 bini buldu.

Trt Haber

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz