Yarından itibaren gurbetçiler için yepyeni bir dönem başlıyor

0
24
reklam

Fransa’nın da dahil olduğu Avrupa ülkeleri bu gece kış saati uygulamasına geçiyor. Ancak Türkiye, artık kış saati uygulamasına geçmeyeceğini açıkladı. Bundan böyle anavatan ile saat farkı 2’ye çıkmış olacak. 

Avrupa’da cumartesi gecesi saatler 03.00’ten, 02.00’ye alınacak. ANCAK Türkiye bu yıl kış saati uygulamasına geçmeyecek. Bu yüzden Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasındaki saat farkı 2’ye çıkacak. Türkiye, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, İsveç, İsviçre, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinden 2, İngiltere’den 3 saat önde olacak.

Dizi ve haberlerin saatleri de değişiyor

Yarından itibaren yeni saat farkına gurbetçiler alışmakta ise bir hayli zorlanacak. Türk televizyonlarında 19’da başlayan ana haber bültenlerinin Avrupa’da başlama süresi 17 olacak. Saat 20’de başlayan dizilerin Avrupa’daki yeni saati ise 18.

Türkiye’yi ararken 2 saatlik farka dikkat

Ayrıca gurbetçilerin Türkiye’deki akrabalarıyla iletişiminde de yeni bir döneme giriliyor.  Türkiye’yi telefonla arayacaklar artık 1 saat değil 2 saatlık farkı göz önünde bulunduracaklar.

Bakanlar kurulu karar aldı

Bakanlar Kurulu’nun 6 Eylül’de aldığı kararla Türkiye’nin yaz saatinde kalması kararlaştırılmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında “Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.”denilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here