Yeni rekor! İnşaat maliyetleri 1970’den beri en yüksek seviyeleri gördü

Reklam

Almanya’da yeni konut inşaat maliyet endeksi yüksek malzeme fiyatlarının etkisiyle 2021’in Kasım’ında yıllık yüzde 14,4 yükseldi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi, 2021 Kasım’a ilişkin yeni konutlar için inşaat maliyet endeksi verilerini duyurdu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; buna göre, 2021 Kasım’da Almanya’da inşaat maliyet endeksi, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14,4 artış gösterdi.

1970’den beri en yüksek yıllık artış

Destatis açıklamasında, “Kasım ayındaki artış, Ağustos 1970’den beri en yüksek yıllık artıştı” değerlendirmesinde bulundu. Ağustos 1970’de senelik artış yüzde 17 olarak kaydedilmişti. Açıklamada, inşaat maliyet endeksindeki güçlü yükselişin malzeme maliyetlerindeki keskin artıştan kaynaklandığına dikkat çekildi.

Onclick Popunder

Kereste fiyatlardaki artış yüzde 40’a yaklaştı

İstatistik Ofisinin açıklamarına göre inşaat kerestesinin fiyatlarının yurt içinde ve yurt dışında artan talep sebebiyle bir sene öncesine göre yüzde 38,9 daha pahalı olmasına vurgu yapılırken, çatı ve yalıtım malzemeleri fiyatlarında yükselişin yüzde 17,1 olduğu belirlendi. Beton maliyet fiyatları da senelik bazda yüzde 16,5 artış gösterdi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz