Yeni Türk kimlik kartları Avrupa’ya geldi: Fransa’da başvurular bu hafta başladı

0
32

Nüfus cüzdanları yerine çıkarılan yeni  çipli  kimlik kartlarının Avrupa’da dağıtılmasına başlandı. Bu hafta başlayan başvurular randevu sistemiyle gerçekleştirilecek. İşte detaylar:

Türkiye’de 2017’nin başlayan yeni  çipli  kimlik kartlarının dağıtımına Avrupa’da da başlandı. 3 Nisan’da başlayan çipli kimlik kartlarına başvurular randevu sistemiyle gerçekleştirilecek.

Başvurular 3 Nisan’da başladı

Konuyla ilgili Paris Başkonsolosluğu’ndan yapılan duyuruda Yeni (çipli) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarının (TCKK) yurtdışında dağıtımına yönelik çalışmalar tamamlanmıştır. Başkonsolosluğumuzca 3 Nisan 2018’den itibaren TCKK başvurularının alınmasına başlanmıştır.”ifadeleri kullanıldı.

Sistem çerçevesinde, alınacak başvurular öncelikle Türkiye’ye iletilecek, hazırlanacak yeni kimlik kartları Başkonsolosluklara ulaştıktan sonra başvuru sahiplerine teslim edilecek. Yeni kimlik kartlarının başvurunun yapıldığı gün teslimi ise söz konusu olmayacak.

Yeni kimlik kartı başvurusu için hangi belgeler gerekli?

Yeni kimlik kartı başvurusu için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi ve bir adet biyometrik fotoğraf gerekli olacak.

Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl gerçekleştirilecek?

Paris Başkonsolosluğu, başvuruların nasıl gerçekleşeceği ile ilgili yaptığı açıklamada ise ”Başvuru sırasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecektir. Başvuru formunun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz alınarak başvurunuz tamamlanacaktır. Bu esnada PIN zarfınızda bulunan 6 haneli şifreniz teslim edilecektir. PIN kodunuz, kimlik kartınız teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır.”denildi.

Başvurular şahsen alınacak

On beş yaşını tamamlayanların şahsen başvuruları alınarak kimlik kartları kendilerine ya da kendileri tarafından belirlenen kişiye teslim edilecek. On beş yaşını tamamlamayanlardan biyometrik veri se alınmayacak. Ayrıca on beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacaktır. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilecektir.

Lyon’da randevu sistemi henüz açılmadı

Bu arada Artı33’ün irtibata geçtiği Lyon Başkonsolosluğu, sistemin hazır olduğu ancak henüz Lyon bölgesi için randevu sisteminin açılmadığını kaydetti. Başvuru alımları Marsilya ve Bordeaux Başkonsolosluklarında da Paris ile aynı anda başlarken Strasbourg ve Nantes başkonsolusluklarından konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

 

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here