Macron: İslam Fransa’nın değerleriyle uyuşuyor

Emmanuel Macron, İslamın devletin değerleriyle uyuştuğunu söyledi.
Reklam

Artı33 Özel-Haber

Fransa’da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını açıklayan eski Ekonomi Bakanı  Emmanuel Macron, İslamın Fransa’da devletin değerleriyle uyuştuğunu söyledi.

RTL radyosunda bir dinleyicinin, ”Bazı politikacılar, İslam’ın devletin değerleriyle uyuşmadığını söylüyor. Sizin tutumunuz nedir?” sorusunu cevaplayan Emmanuel Macron,  Fransa’da hiçbir dinin problem yaratmadığını kaydetti.

Eski Ekonomi Bakanı, Laikliğin devletin ve kurumlarının tarafsızlığını garanti altına aldığını hatırlattı. Aynı zamanda da herkese kendi özelinde ve etrafına saygı duyarak inanma hakkı tanıdığına dikkat çekti. Emmanuel Macron sözlerini, ”Fransa’da problem olan hiç bir tek tanrı inancı ve din yoktur.”ifadeleriyle sonlandırdı.

Popülaritesi Cumhurbaşkanı Hollande’ı ikiye katladı

İktidardaki Sosyalist Parti’den koptukdan sonra ‘Yürüyüş’ hareketini kuran Macron’un popülaritesi de her geçen gün yükseliyor. Liberation’un geçtiğimiz hafta yayınladığı anket, Fransızların eski Başbakan ve Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe’den sonra en çok, 38 yaşındaki Emmanuel Macron’u cumhurbaşkanlığına yakıştırdığını ortaya çıkarmıştı. En çok kimi cumhurbaşkanlığına yakıştırıyorsunuz? sorusuna ankete katılanların yüzde 47’si Alain Juppe cevabını verirken, Macron’u Elysee’de görmek isteyenlerin oranı da yüzde 36 olarak ölçüldü. Nicolas Sarkozy’ni iyi bir cumhurbaşkanı olacağını söyleyenler yüzde 24’de kalırken, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ismini verenler de yalnızca yüzde 16 olarak ölçülmüştü.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz