Yurt dışı plakalı araçların Türkiye’de yediği ceza sadece Kapıkule’de gözüküyor!

Reklam

Otoyol ve köprüleri, hiçbir bedel ödemeden kullanan yabancı araçlardan cezaların sınır kapılarında tahsis edilmesi ile ilgili uygulama nisan ayında başlamıştı. Ancak uygulamanın işleyişinde aksaklıklar olduğu iddia edildi.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, Ticaret Bakanlığı’nın yabancı plakalı araçlardan kaçak geçiş ücretlerini cezalarıyla birlikte tahsilatı için pilot bölge olarak Kapıkule Sınır Kapısı’nı seçtiğini iddia etti. Ama diğer sınır kapılarında yine kontrollerin olmadığını, trafik cezası olan yabancı plakalı araçların bu cezaları ödemeden yurt dışına çıkmaya devam ettiğini yazdı.

Kapıkule’de de kontrolde sıkıntı var iddiası

Hatta bu konuyu kontrol etmek üzere yola çıkan bazı önemli isimler pilot bölge seçilen Kapıkule Sınır Kapısı’nda kontrollerin yapılmadığını tespit ettiklerini söylediler.

-Reklam-

Zarar 132 milyon

Sayıştay raporlarına göre köprü ve otoyollarda plakası tespit edilemeyen araçlar ile yabancı plakalı araçların kaçak geçişleri sebebiyle 2017 yılında toplam 107 milyon 822 bin 552 TL gelir kaybı yaşanmıştı. Sayıştay raporlarına göre köprü ve otoyollardan, 2018 yılında 20 milyon 574 bin 137 adet aracın kaçak geçmiş. Geçen yıl tahsil edilmeyen rakam ise 132 milyon 22 bin 276 TL.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz