176 kişiye mezar olan uçakla ilgili şok itiraf!

Reklam

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı İran’ın, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurmasından saatler sonra düşmüş, uçaktaki 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.

Uçağın nasıl ve kim tarafından düşürüldüğü son günlerde gündem maddesi haline gelmişken İran Genelkurmay Başkanlığı ve İran Devlet Televizyonu konuya ilişkin açıklama yaptı ve İran uçağın yanlışlıkla vurulduğunu kabul etti.

İran’da düşen yolcu uçağındaki 176 kişi hayatını kaybetti 

İran’ın başkenti Tahran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağında bulunan 176 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prystaiko, Tahran’da düşen uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiltere vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

-Reklam-

Yanlışlıkla vurduk

İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirdi. İran Devrim Muhafızları, “Uçak cruise füzesi sanıldığı için vuruldu” açıklamasını yaptı.

İran Genelkurmay Başkanlığı: Uçak yanlışlıkla füze ile vuruldu

İran’ın başkenti Tahran’da kalkıştan kısa süre sonra düşen ve 82’si İran’lı, 63’ü Kanada’lı 176 kişi hayatını kaybettiği Boeing 737 yolcu uçağının İran tarafından insan hatasıyla kazara vurulduğu duyuruldu. Konuya ilişkin açıklama yapan İran Genelkurmay Başkanlığı ve İran Devlet Televizyonu uçağın insan hatası sonucu füze ile vurulduğunu belirtti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani uçağın düşürülmesinin büyük bir trajedi ve affedilemez bir hata olduğunu söyledi. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ise sosyal medya hesabı Twitter’da yaptığı paylaşımda ‘ABD’nin kriz zamanı neden olduğu insan hatası felakete yol açtı, ölenlerin ailelerinden özür ve başsağlığı diliyoruz’ ifadelerini kullandı. İran, füzeyle düşürülen Ukrayna uçağının kara kutusunu Fransa’ya göndereceğini açıkladı. İran Devrim Muhafızları ise, “Uçak cruise füzesi sanıldığı için vuruldu” açıklamasını yaptı.

Yenişafak

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz