19 çocuk hayatını kaybetti: Fransa’da ‘boğmaca’ salgını alarmı verildi

Reklam

Fransa’da boğmaca vakaları rekor seviyede arttı. Son derece bulaşıcı bir hastalık olan boğmaca hastalığı tek bir kişiden 15 kişiye bulaşabiliyor. Özellikle bebekler için tehlike oluşturuyor.

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü, ülkedeki boğmaca vakalarının ciddi bir şekilde arttığını söyledi. Pasteur Enstitüsü, 2024’ün başından bu yana 5 bin 800’den fazla vaka kaydedildiğini açıkladı. Bu sayı, 2023 yılının tamamındaki vakalardan daha fazla oldu.

Ölenlerin çoğu bebek

Fransa’nın yanı sıra, Hırvatistan, Danimarka ve İngiltere gibi ülkelerde de önemli boğmaca salgınları bildirildi. Ayrıca Belçika, İspanya ve Almanya’da da vakalarda önemli artışlar yaşandı. Ocak 2023 ile Mart 2024 arasında Avrupa genelinde 19 ölüm vakası bildirildi; bu vakaların 11’i bebek, 8’i ise 60 yaş üstü yetişkinlerdi.

Onclick Popunder

Boğmaca nedir?

Boğmaca üst solunum yollarının akut mikrobik bir hastalığıdır. Bordetella pertussis isimli bakterinin vücutta yayılması sonucu hastalık belirtileri ortaya çıkar. Tedavide geç kalınırsa vücudun çeşitli organlarında kalıcı hasar ve sakatlığa yol açar. 2 ila 3 ay ya da daha fazla süren öksürük nöbetlerine neden olur ve bebekler ile küçük çocuklarda özellikle ağır seyreder. Hastalığa yakalanan 100 bebekten 4’ü kaybedilir.

Boğmaca nasıl bulaşır?

Boğmaca, oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık etkeni bordetella pertussis adı verilen bir bakteridir. Enfekte bir kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında, mikrop yüklü küçük damlacıklar havaya püskürtülür ve yakınlarda olan birinin bu damlacıkları soluması sonucunda hava yollarına ulaşarak hastalığa yol açar. Hasta ile yakın mesafeden konuşmak ya da öpüşme gibi yakın temas kurmak da bulaşmaya neden olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Boğmaca hastalığı, boğulma hissi yaratan güçlü bir öksürük belirtisiyle kendini gösterir. Ayrıca boğmaca hastalığı nezleyle benzer belirtiler de gösterebilir. Bunlar burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, ateş ve boğaz ağrısıdır.

Bulaştıktan 7-10 gün sonra ortaya çıkan boğmaca belirtileri şöyledir:

  • Boğulma hissi veren, tiz sesli kuvvetli bir öksürük
  • Öksürük nöbetleri sırasında dudak, dil ve tırnak yataklarında mavileşme
  • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
  • Gözlerde yaşarma veya kızarıklık
  • Hapşırık
  • Hafif ateş
  • Boğaz ağrısı
  • Nefes darlığı

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz