Gurbetçilerin sıla yolculuğu başladı “Memlekete gelmek çok güzel bir duygu”

Reklam

Avrupa’da yaşayan milyonlarca gurbetçi, hem kurban bayramını hem de yaz tatillerini anavatanda geçirmek için sıla yoluna çıktı. Geçen yıl 2 milyondan fazla gurbetçi Türkiye’ye gitmişti. 

Yıllık izinleri başlayan Avrupalı Türklerden bir kısmı anavatana gelmek için yaşadıkları ülkelerden yola çıktı. Gurbetçilerin çoğu Kapıkule Sınır Kapısı’ndan olmak üzere Türkiye’ye giriş yapmaya başladı.

Bu sene yüzde 15 artması bekleniyor

“Gurbetçi sezonu” olarak adlandırılan haziran-ağustos ayı aralığında geçen yıl Türkiye’ye 2 milyonun üzerinde kişi gelmişti. Bu sene gelişlerin yüzde 15 artacağı tahmin ediliyor.

Onclick Popunder

Sezon nedeniyle Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Kapıkule, Hamzabeyli, Dereköy, Pazarkule ve İpsala sınır kapılarında önlemler artırıldı. Özellikle en çok giriş ve çıkış yapılan Kapıkule’de personel sayısı fazlalaştırıldı.

“Ülkemize gelince çok seviniyoruz”

Almanya’dan Türkiye’ye Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan Ali Zülfikar Kılıç, yıllık iznini ailesiyle Afyonkarahisar’da geçireceğini söyledi.

Kurban Bayramı’nı akrabalarıyla geçirmek için bu tarihte geldiğini ifade ederek, “Ülkemize gelince çok seviniyoruz, bayrağımızı dalgalanırken görünce çok gururlanıyoruz.” dedi.

“Vatanımızı çok seviyoruz”

Türkiye’deki tatilini planlayan gurbetçilerden Sevgi Bele, gezerek dinleneceğini söylerken, Avusturya’dan gelen Ahmet Akgün, “Memlekete gelmek çok güzel bir duygu” ifadesini kullandı.

Stuttgart’tan gelen 74 yaşındaki Mustafa Gözen ise, “Vatanımızı çok seviyoruz ve her sene Türkiye’ye geliyoruz” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz