2 milyon Fransız okuma yazma bilmiyor

Reklam

‘Okuma Yazma Bilmeyenler İçin Mücadele Ajansı’nın Fransa genelinde yaptığı araştırma 2 milyon Fransızın okuma yazma bilmediğini ortaya çıkardı.

Fransa’da yapılan bir araştırma eğitim ile alakalı çarpıcı gerçekleri gözler önüne serdi. ‘Okuma Yazma Bilmeyenler İçin Mücadele Ajansı’nın yaptığı araştırma, 2 milyon Fransızın okuma yazma bilmediğini ortaya çıkardı.

Araştırmada, Fransa’daki okur yazar olmayanların yarısına yakınının 45 yaşından büyük olduğu açıklandı. Okuma Yazma Bilmeyenler İçin Mücadele Ajansı’nın verilerine göre okuma yazma bilmeyenlerin tek heceli olan kelimeleri okuyabildikleri fakat cümle okumakta ve uzun kelimelerden oluşan cümleleri anlamakta zorluk çektiği ifade ediliyor.

Okuma yazma bilmeyenlerin günlük yaşamda genellikle zorluk yaşadıklarının dile getirildiği araştırmada, okuma sorunu yaşayanların seyahat ederken psiklojik baskı altında kaldıklarına dikkat çekiliyor.

Araştırmanın bir diğer ayrıntıda ise okur yazar olmayanların genelde anne ve babalarının da okur yazar olmadı vurgulanıyor. Okuma yazma bilmeyen ailelerin çocuklarının eğitimine de gereken katkıyını sunamadıklarına dikkat çekiliyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) yaptığı araştırmada ise Dünya genelinde okuma yazma bilmeyenlerin sayısının 780 milyon olduğu açıklandı. UNESCO bu konuda acil müdahale için devletlere çağrıda bulunmuştu. Avrupa ülkeleri genelinde her altı kişiden birinin okuma yazma sorunu yaşadı ve Almanya’da okuma yazma bilmeyenlerin sayısının ise 2 milyona yaklaştığı belirtiliyor.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz