36 yıldır aradığı babasını Almanya’da huzurevinde buldu

Reklam

Almanya’da huzurevinde yaşayan babası Tayfun Edge’yi 36 yıl sonra ilk kez gören ve Türkiye’ye götürmek için hukuki mücadele veren Ömer Edge, “Resmi işlemleri zaten 6 ay önce başlatmıştık. Her şey olumlu sonuçlarsa Türkiye’ye götüreceğiz” dedi.

Almanya’nın Hamburg kentine işçi ailesi olarak gelen Eskişehirli Tayfun Edge (63) ile İstanbul’da yaşayan oğlu Ömer Edge’nin (38) 36 yıl sonra ikinci kez buluşması, baba-oğul arasında hüzün ve sevinci birlikte yaşattı. Babasından 36 yıldır haber alamayan ve İstanbul’da yaşayan oğlu Ömer Edge, babasının adresini geçtiğimiz nisan ayında bularak kaldığı huzurevinde görüşmüşlerdi. Babasının 1983’te ‘Tebliğciler’ adlı bir gruba katılarak Afganistan’a gittiğinde kendisinin 2, kardeşinin ise 1 yaşında olduğunu belirten Ömer Edge, şunları söyledi:

Annesi Türkiye’ye kesin dönüş yapmış

“O tarihten beri babamdan bir daha haber alamadık. Babam gidince yalnız kalan annem, beni ve kız kardeşim Arife’yi alıp 1983’te Türkiye’ye dönmüş. Babam 3 yıl sonra geri dönmüş ve burada çalışmaya başlamış. Geçirdiği iş kazasında kafasının yarısını kaybetmiş. Kendisinden bir daha hiç haber alamadık.

1999’dan beri huruzevinde kalıyor

“1999’dan beri Rahlstedt’de bir huzurevinde kalıyor. 2001’de babamın halası beni buldu yaşadığını söyledi. Araştırmaya başladım. 2007’de mahkemeye başvurdum, bir sonuç çıkmadı. Köln’den bir aracıya ulaşarak konsolosluğa yazdık ve yerini tespit ettik. Sonra Hamburg’da bir Türk avukat bularak araştırmaya başladık ve yerini bulduk. Babamın huzurevindeki bakıcısı Claudia adlı Alman görüşmemize sıcak bakmayınca, biz de resmi talepte bulunarak işlemleri başlattık.”

Hürriyet

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz