40 yaşından büyüklere maymun çiçeği müjdesi! Bağışıklık kazanmış olabilirler

Reklam

1979 yılına kadar Fransa’da çocuklar zorunlu olarak çiçek hastalığına karşı aşılanırdı. Birkaç uzmana göre, ellili yaşlarındaki insanlar kuzeni maymun çiçeğine karşı çok hızlı bir şekilde antikor üretebiliyorlar.

1979 yılına kadar Fransızlar zorunlu olarak çiçek hastalığına karşı aşılıydı. Hastalık daha kalıcı olarak sona erdi. Ancak aşılamanın ilgili bir hastalık olan maymun çiçeği virüsüne karşı etkili olduğu görülüyor. HAS uzmanı ve DSÖ immünolog olan Jean-Daniel Lelièvre, ” Genel olarak, elli yaşın üzerindeki insanlar çiçek hastalığına karşı aşılanmıştır ve büyük ölçüde bu virüsün bulaşmasına karşı korunmaktadır” dedi.

Genetik olarak birbirlerine çok yakınlar

Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği aynı virüsler değilse bile, genetik olarak çok yakınlar. Paris Üniversitesi Pasteur Enstitüsü’nün acil biyolojik araştırma hücresinde araştırmacı olan  India Leclercq “Aynı aileye ve aynı virüs cinsine aittirler” ifadelerini kullandı.

Peki ya 1980’den sonra doğanlar?

İmmünolog Lelièvre yaptığı açıklamada,” 1980’den sonra doğanlar ellili yaşlardaki insanlara göre daha fazla risk altında. Fransa’da şu anda enfekte olan kişilerden birinin sadece 29 yaşında olduğunu biliyoruz, bu da enfekte kişilerin profiline ilişkin bazı ipuçları ortaya koymayı mümkün kılıyor” dedi.

 

Kaynak: midilibre.fr

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz