40 yıldır çalışmayan gurbetçi mahkeme kararıyla sınır dışı edildi!

Reklam

İsviçre’ye 40 yıl önce giden ve 1983’ten beri sosyal yardımlarla geçinen ve ülkeye uyum sağlayamadığı söylenen gurbetçi kadın Yüksek Mahkeme tarafından sınır dışı edildi.

1983’ten beri İsviçre’de yaşayan ve çocuklarını orada büyüten gurbetçi kadın, Federal mahkeme tarafından sınır dışı edildi.

19 yaşında evlenerek İsviçre’ye giden gurbetçi kadın 2006 yılında eşinden ayrılınca 2022 yılına kadar devletten 377 bin Euro sosyal yardım alarak geçimini sürdürdü.

Onclick Popunder

“Ülkeye entegre olamadı”

Federal mahkeme, kadının bu süre boyunca hiçbir işte çalışmadığını, çalışmak istemediğini bildirerek gurbetçi kadının ülkeye entegre olmadığını düşünerek sınır dışı edilmesine karar verdi. Solothurn İdare Mahkemesi’ne başvuran kadının itirazı Yüksek Mahkeme tarafından temelsiz bulunarak reddedildi.

“Devlet desteğiyle geçindi”

Yüksek Mahkeme, sınır dışı kararının gerekçesini şöyle açıkladı: “ 40 yıldır bu ülkede yaşamasına rağmen ülkeye başarılı bir şekilde uyum sağlayamadı. Kadın, ülkeye girişinden bu yana uzun yıllar eski kocasının, çocuklarının ve hepsinden önemlisi devletin desteğiyle geçindi. Hiçbir zaman bir iş bulma ya da sosyal yardımdan bağımsız olma çabası göstermemiştir” diyerek gurbetçi kadının sınır dışı edilmesine hükmetti.

“Oturma izninin kaldırılması kamu yararına”

Federal Mahkeme, göçmenlik makamlarının “oturma izninin kaldırılmasının kamu yararına olduğunu haklı bir şekilde düşündüklerini” belirtti ve Türk gurbetçinin şu anda çok fazla sosyal yardım aldığını ve daha fazlasını almasının uygun olmadığını ifade etti.

“Dilsel ve kültürel açıdan ülkesine bağlı”

Federal Yüksek Mahkeme, İsviçre’de 40 yıl yaşayan kadının Türkiye’ye de kolay uyum sağlamayacağını ancak her yıl tatile gittiğini ve 19 yaşına kadar Türkiye’de yaşadığı için dilsel ve kültürel açıdan hala ülkesine bağlı olduğunu söyledi.

Açıklamada, kadının normal turist vizesi ile İsviçre’ye gelip çocuklarını ve torunlarını ziyaret edebileceği söylendi.

 

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz