Açıklandı! Türkiye’ye girişlerde yeni dönem yarın başlıyor

Reklam

Türkiye’ye girişlerde yeni dönem yarın başlıyor. Yarından itibaren kimlerden PCR testi istenmeyeceği belli oldu.

Türkiye’ye girişlerde PCR test zorunluluğu ile ilgii yarından itibaren önemli bir değişiklik yürürlüğe giriyor.  TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın duyurduğu yeni değişikliğe göre, aşı olanlar, hastalığı atlatanlar PCR testinden muaf olacak.

Sırakaya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

-Reklam-

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelişlerini kolaylaştırmak için yaptığımız girişimler neticesinde aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan vatandaşlarımız PCR testinden muaf tutulacaktır

1- Türkiye’ye girişten en az 14 gün önce 2 doz Covid aşılarını tamamlayanlardan

2- Son 6 ay içinde Covid’e yakalanıp tedavileri sona erenlerden

3- Covid hastalığının üzerinden en az 28 gün geçen ve bulaş riskinin olmadığını yaşadıkları ülkelerden belgeleyenlerden

4- Covid hastalığının üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçip tek doz aşısının yapıldığını belgeleyenlerden PCR testi istenmeyecek.

Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en az 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olacak. İlgili belgeleri ibraz edemeyenler uçağa alınmayacak.

Vatandaşlarımızın anavatanları Türkiye’de sağlıkla izin/tatillerini geçirmesi için tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli tüm tedbirleri aldık, almaya da devam edeceğiz.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz