Fransa’da sağlık kartı uygulamasına Yüksek Mahkeme’den onay

Fransa korona
Reklam

Fransa’da Anayasa Konseyi, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ilan edilen acil sağlık durumunun sonlandırılması ve COVID-19 “sağlık kartı” uygulamasını içeren yasaya onay verdi.

Konseyden yapılan açıklamada, milletvekilleri tarafından Anayasa Konseyine taşınan söz konusu yasanın anayasayı ihlal etmediği belirtildi.

Sağlık kartı uygulamasının sadece eğlence faaliyetlerini ilgilendirdiği, siyasi sendikal ya da dini aktiviteleri kapsamadığı aktarılan açıklamada, uygulamanın kullanılacağı toplu faaliyetlerin yasada yeterince detaylı şekilde açıklandığı ifade edildi.

-Reklam-

Beyan zorunlu oluyor

Söz konusu uygulama, 9 Haziran’dan itibaren izin verilmeye başlanan toplu etkinliklere katılmak için 72 saat içinde alınmış negatif COVID-19 testi sonucu veya aşı belgesi ya da son 3 ayda virüse yakFransalandıysa iyileştiğini gösteren bir belge beyan etmeyi zorunlu tutuyor.

Ülkede geçerli olan acil sağlık durumunun 1 Haziran’dan itibaren kademeli geçiş dönemiyle 30 Eylül’de sona erdirilmesi ve COVID-19 sağlık kartı uygulamasını içeren yasa parlamentodan 27 Mayıs’ta geçmişti.

COVID-19 sağlık kartı uygulaması, 30 Eylül’e kadar geçerli olabilecek, sadece mesafe, maske ve hijyen önlemlerinin alınamadığı toplu etkinliklerle sınırlanacak.

Fransa’da Halk Sağlığı Kurumunun 30 Mayıs verilerine göre, ülkede toplam 5 milyon 635 bin 629 kişide COVID-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 109 bin 194 kişi yaşamını yitirdi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz