Afyonlu gurbetçileri korona da durduramadı!

Reklam

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Belçika’daki Afyonkarahisarlılar, bu yıl da tatillerini geçirmek için yaz aylarında gittikleri ve ‘küçük Brüksel’ olarak nitelendirilen Emirdağ’ın ekonomisine canlılık katıyor.

Afyonkarahisar’ın 20 bin nüfuslu Emirdağ ilçesinin nüfusu, yaz döneminde yurt dışından tatil için memleketlerine giden Emirdağlılarla 160 bine kadar çıkıyor. Yazın yoğunlaşan kent içi trafikte yabancı plakalı araçlar dikkati çekerken, çarşı pazardaki canlılık ise en çok ilçe esnafının yüzünü güldürüyor.

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, ilçelerine yaz aylarında gelen hemşerilerini ‘Gurbetin Başkenti’ sloganıyla karşıladıklarını söyledi. Pandemi sürecini Emirdağ’da çok iyi yürüttüklerini belirten Koyuncu, şunları söyledi:

“Yurt dışında yaşayan Emirdağlıların bir kısmı, Kovid-19 salgını dolayısıyla ilçeye bu yıl gelemedi. Şu ana kadar gurbetçilerin yüzde 50’sinin geldiğini gözlemleyebiliyoruz. Rakamın yüzde 60-70 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Ben buradan hemşerilerime ‘Gönül rahatlığıyla memleketlerinize gelin’ çağrısında bulunuyorum. İlçemiz çok temiz ve hijyenik bir nokta. Bugüne kadarki vaka sayımız yok denecek kadar az. Ulaşımdan altyapıya kadar yapılan yatırımlarla bu yıl hemşerilerimizi en güzel şekilde misafir edeceğiz.”

Esnaf Yaşar Buzlu ise Belçika, Hollanda, Fransa ve Almanya’da yaşayan hemşerilerine çağrıda bulunarak, “Gelin, etinizi, sütünüzü, peynirinizi burada rahatlıkla yiyebilirsiniz. Emirdağ güzel ve yaşamaya değer” dedi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz