Alman televizyonudan Atatürk ile ilgili skandal yayın

Reklam

Alman ARD televizyonu, Atatürk’ü Nazi diktatörü Adolf Hitler ile kıyasladı ve “işbirliği yaptılar” diye iftira attı.

Alman birinci devlet televizyonu ARD’de yayınlanan “ttt-titel thesen temperamente” isimli programda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çirkin ifadeler kullanıldı. Programda Atatürk dünya tarihinin en vahşi diktatörü Adolf Hitler ile kıyaslandı. Atatürk’ün Hitler Almanyası ile bazı alışverişleri olduğu iddia edilen programda Büyük Önder’e, art arda iftira atıldı.

İşbirliği yaptı yalanı

Programda, “Atatürk Türkiye’yi modern bir devlet haline getirmek için Hitler rejimiyle de çalıştı” denildi. Atatürk’ün “tek devlet, tek lider, tek dil, tek din istediği” kaydedilen programda, Atatürk’ün Nazi Almanyası’ndan zehirli gaz bile satın aldığı ve bunlarla Dersim’e saldırdığı ileri sürüldü.

“Utanç verici bir iftira”

Konu ile ilgili Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği tarafından yayımlanan bildiride, bu tür ithamlara karşı “gerçekçi ve mantıklı” olunması uyarısında bulunuldu. “Alman halkının sağduyusuna güveniyoruz” ifadelerinin yer aldığı bildiride, Türkiye Cumhuriyetinin Hitler diktası ile bir görülmesi utanç verici bir iftira olarak değerlendirildi.

Söz konusu yayında bölücü terör örgütüne yönelik ifadelere ilişkin Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliğinden yapılan açıklamada, “Neden çoğunluğun Kürt değil Türk olduğu Türkiye’nin batısındaki 21 ayaklanma hakkında rapor verilmiyor?” denildi.

Atatürk’ün Nazi rejimi ile işbirliği yaptığı iddialarına yönelik söz konusu bildiride, bu iddialar ile gerçeklerin çarpıtıldığını ifade etti. Bildiride, “Bu iddianın aksine, Türkiye Ernst Reuter, Ernst Hırsch, Erich Auerbach, Bruno Taut gibi aydınları ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olmuştur. Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyasının işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyetinde yeşertmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz