HLM kiralarına zam geliyor!

0
271
reklam

Fransa’nın Toulouse şehrinde sosyal konut HLM’lerin kiralarına 2019 yılında yüzde 1,25 oranında zam yapılacağı duyuruldu.

Fransa’nın Toulouse şehrinde 17 bin 800 lojman ile en büyük sosyal konut işletmecisi Toulouse Métropole Habitat (TMH), kiralara 2019 yılında zam yapacak. Yapılan açıklamadan, 2019 yılında kiraların yüzde 1,25 oranında zam yapılacağı duyuruldu.

Lojman Hakkı Derneği’nden (DAL) yapılan açıklamada ise zam kararına sert tepki gösterildi. 400 Euro’luk bir kira ücretinin yeni zam ile aylık 5 Euro artacağına dikkat çekildi. Ancak APL’deki indirim ile zor durumda kalan düşük gelirli ailelerin bu zam kararı ile daha zorlanacağı aktarıldı. Toulouse Belediye Başkanı Jean-Luc Moudenc’e kararı iptal etmesi çağrısında bulunuldu.

-Reklam-

3 yıldır zam yapmıyoruz

Toulouse Belediye Başkan Yardımcısı Franck Biasotto, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılacak zammı kendilerinin durdurduğunu söyledi. Bu yıl 1,25 oranında zam yapılması kararlaştırdıklarını aktardı.

HLM isteyenlerin sayısı artıyor

Ayrıca HLM’lere başvuruların son dönemde arttığına da dikkat çeken Biasottı, birçok özel evde oturan kiracının kiralarını ödeme sorunu yaşadığını ve bunun için HLM’e başvurduğunu söyledi. Bu başvurulara karşılık vermek için her yıl 7,8 bin yeni konuta ihtiyaç duyduklarına da dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz