Almanya işsiz ailelere 2500 Euro maaş verecek!

Reklam

Almanya yeni yılda 5 milyon işsize yeni yılda ‘Yurttaş Parası’ adıyla destek verecek. Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in (SPD) planı, sendikalar tarafından da olumlu karşılandı.

Almanya’da, işsiz ya da devlet yardımına muhtaç olan 5 milyon kişiye 1 Ocak 2023’ten itibaren Hartz IV denilen yardımlar artırılacak. Bürgergeld (Yurttaş parası) sistemi hayata geçiriliyor. Koalisyon hükümeti anlaştı ve tasarı meclise sunulacak.

Çocuk parası ve kira yardımları dahil değil

Dört kişilik bir aile, her ay 1793 Euro alacak. İşsiz baba ya da anneye 502 Euro, eşine 451 Euro ve iki çocuk varsa, bunlara da 14-17 yaş arasında 420’şer Euro ödenecek. Meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılan yasayla çocuklar 6-13 yaş arasındaysa, çocuk başı 348 euro verilecek. 0-6 yaşındaki çocuk başına ise 318 euro ödenecek.

Onclick Popunder

4 kişilik ailenin aylık geliri, 2500 Euroyu bulacak

Buna ‘çocuk parası’ ve kira yardımları dahil değil. Gelecekteki artışlar da enflasyon önceden göz önüne alınarak yapılacak. Bunların kiraları, ısınma giderleri, Radyo-TV vergileri bile ödenecek. Bu eklemelerle 4 kişilik ailenin aylık geliri, 2500 euroyu bulacak.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz