Almanya’da yaşayan Kayserili gurbetçi: Avrupa’yı güllük gülistanlık zannediyorlar!

Reklam

Almanya’da yaşadıklarını anlatan Kayserili gurbetçi Mevlüt Çavuş, anlattıklarıyla Almanya’da ekonominin güllük gülistanlık olmadığını söyledi.

1960’larda Almanya’ya verdiğimiz göçle başlayan ve orada yerleşik düzenini kuran gurbetçilerin tatil dönemlerinde yurda dönüş yapmasıyla başlayan bu tartışma, her geçen gün büyüyor.

Bu kıyas her iktidarın döneminde yapılırken, anlatılanlar sosyal medyada eksilmeyen bir muhabbet haline geldi.

Onclick Popunder

Almanya’da yaşayan gurbetçi sosyal medyada isyan etti

Son olarak bu tartışmaya katılanlardan birisi de Almanya’da yaşayan Kayserili gurbetçi Mevlüt Çavuş oldu. Sosyal medyada Almanya’da yaşadıkları hakkında konuşan Çavuş:

“Ben şeker hastasıyım iki yıl önce benim 8 euroya aldığım iğne ucu ve 2 tane hapın bunları 8 euroya alıyordum geçen hafta aldıklarımın içinde iğne ucu yok 30 euro verdim Yüzde 200 yüzde 300 artmış”.

Türkiye’de insanların sosyal medyada, televizyonlarda açız diye bağırdıklarını, ancak otoparkların, tatil yerlerinin, restoranların dolu olduğunu söyleyen gurbetçi Çavuş, Türkiye ekonomisinin kötü olmadığını savundu.

“Almanya’da ekonomi güllük gülistanlık değil.” 

Çavuş şu ifadeleri kullandı: Almanya’da yayın kuruluşları Hükümet pandemi döneminde 800 milyar dağıttı diyorlar, gerçekten de dağıttı. Benim kızım da bu yardımları alanlardan birisi. 9 bin Euro almıştı. Pandemi geçti, bize hükümetten bir mektup geldi. “Aldığınız 9 bin euroyu ne zaman geri ödeyeceksiniz”. Mecburen ödedik.

“Arabamı park edecek yer bulamadım”

Türkiye’de hayat pahalılığından bahsediliyor. Belki doğrudur. Ama mesela ben Ankara’ya, İstanbul’a gittim. Ankara’ya düğün için gittim. Yemin ederim arabayı park edecek yer bulamadım. Park yeri bulamıyorum derken; yani bu park meselesi değil. Anlatmak istediğim bu değil.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz